Opatrenia sa sprísňujú. Prídu zmeny pri cestovaní a na podujatiach

3.7.2020 15:54

Úrad verejného zdravotníctva nariadil viacero zmien, ktoré budú platiť od 6. a 7. júla. Týkajú sa cestovania, domácej izolácie aj hromadných podujatí. ÚVZ o tom informoval vo vyhlásení.

Opatrenia sa sprísňujú. Prídu zmeny pri cestovaní a na podujatiach
Foto: SITA/AP (ilustračná fotografia)

Domáca izolácia a testovanie

Po novom sa medzi menej rizikové krajiny už nezaraďujú Bulharsko a Čierna Hora, takže po príchode z nich bude ÚVZ vyžadovať domácu izoláciu, pričom najneskôr na piaty deň izolácie sa človek musí podrobiť laboratórnej diagnostike ochorenia COVID-19.

Zoznam menej rizikových krajín, po príchode z ktorých sa nebude vyžadovať izolácia a test, sa rozšíri sa o Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Z krajín mimo Európskej únie sú to Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína. Hlavný hygienik Ján Mikas podotkol, že zoznam sa môže naďalej meniť na základe aktuálnej situácie.

Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 sa podľa opatrenia ÚVZ nemusia podrobiť deti do troch rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater neurčí inak. Ak u nich nevzniklo akútne respiračné ochorenie, povinnosť domácej izolácie sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sa presúvajú do niektorého z členských štátov Európskej únie, v ktorom majú trvalý alebo prechodný pobyt, nebudú musieť povinne predkladať negatívny test na COVID-19. Tieto osoby musia podľa ÚVZ prejsť územím Slovenska bez zastavenia, najneskôr do ôsmich hodín od vstupu vrátane nevyhnutného tankovania pohonných látok.

96 hodín

Z opatrenia tiež vyplýva, že v domácej izolácii naďalej nebudú musieť ostať ľudia vstupujúci na územie Slovenska aj z krajín, ktoré nie sú označené ako menej rizikové, pokiaľ majú na Slovensku vykonávať prijímacie, záverečné alebo iné skúšky, zápis do školy alebo vypratávať svoje osobné veci z internátov alebo iných ubytovacích zariadení. Výnimka sa vzťahuje aj na jednu sprevádzajúcu osobu, musí však mať potvrdenie, ktorým je napríklad pozvánka na prijímacie skúšky alebo zápis do školy.

Tieto osoby sú naďalej povinné odovzdať policajtovi výsledok negatívneho testu na COVID-19, ktorý nie je starší ako 96 hodín. Po vstupe na územie Slovenska hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať uvedený negatívny výsledok na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Povinnosť domácej izolácie sa podľa ÚVZ naďalej nevzťahuje na osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na Ukrajine a prichádzajú na Slovensko z dôvodu realizácie neodkladnej starostlivosti o blízkych rodinných príslušníkov, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať. Rovnako je možná prítomnosť jednej sprevádzajúcej osoby.

"Človek, ktorý takto prekračuje hranicu Slovenskej republiky, musí byť schopný sa preukázať potvrdením o neodkladnej starostlivosti od lekára blízkeho rodinného príslušníka a čestným prehlásením o rodinnom vzťahu. Tieto dokumenty musia byť preložené do slovenského jazyka," uviedol ÚVZ. Doplnil, že táto osoba má pri vstupe na územie Slovenskej republiky odovzdať potvrdenie o negativite testu RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 96 hodín.

Šachovnicové sedenie a prázdne rady

Pri organizácii hromadných podujatí nad 1000 osôb s výlučne sediacim obecenstvom cez víkend (4. a 5.) sa bude môcť používať šachovnicové sedenie, prípadne sedenie obecenstva iba v každom druhom rade. Zároveň platí, že priestory určené pre sediace obecenstvo nemôžu byť naplnené na viac ako 50 percent. Opatrenie ÚVZ platné od 7. júla zároveň určuje, že organizátor hromadného podujatia nad 1000 ľudí je povinný zabezpečiť sedenie obecenstva iba v každom druhom rade. Zároveň platí, že obsadenie kapacity priestorov určených pre sediace obecenstvo nemôže byť vyššie ako 50 percent.

ÚVZ komunikoval so Slovenským futbalovým zväzom a Úniou ligových klubov a ešte cez víkend ponechal možnosť šachovnicového sedenia z dôvodu, že niektorých prípadoch nebude možné zabezpečiť sedenie len v každom druhom rade.

Od 7. júla ÚVZ umožňuje organizovať hromadné podujatia nad 1000 osôb aj pre nesediace obecenstvo, a to len vtedy, pokiaľ je organizátor schopný zabezpečiť rozdelenie priestoru hromadného podujatia na sektory, v ktorých má zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup. V sektore sa v jednej chvíli môže nachádzať najviac 1000 osôb a organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa nachádzajúcich v jednotlivých sektoroch.

Pre exteriérové sektory platí, že na jednu osobu musí pripadať najmenej päť štvorcových metrov plochy sektoru, v interiéri je potrebných najmenej desať štvorcových metrov plochy. Pokiaľ je na účasť na hromadnom podujatí potrebná vstupenka alebo iný obdobný doklad, ÚVZ odporúča jej predaj účastníkom iba online spôsobom. Upraviť sedenie na športových podujatiach sa odborníci rozhodli aj na základe futbalového zápasu v Dunajskej Strede, na ktorom sa podľa premiéra Igora Matoviča odignorovalo odporúčané šachovnicové sedenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok