Zločinne získaný majetok by mal spravovať nový úrad

25.6.2020 12:21
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Majetok, ktorý orgány činné v trestnom konaní zaistia stíhaným osobám, by mal spravovať nový Úrad pre správu zaisteného majetku. Ako na tlačovej besede uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, úrad spadajúci pod rezort spravodlivosti by mohol fungovať od budúceho leta.

Nové skutkové podstaty trestných činov

„Cieľom je, aby trestná činnosť nebola spôsobom získavania príjmov alebo majetku,“ povedala ministerka. Dodala, že po novom by malo byť možné zaistiť aj nehnuteľnosti stíhaných osôb. Úrad bude majetok spravovať až do momentu prípadného odsúdenia daných osôb.

Rezort spravodlivosti tiež navrhuje zaviesť dve nové skutkové podstaty trestných činov. Prvou je takzvané „ohýbanie práva“. Podľa ministerky v tomto prípade pôjde o evidentne svojvoľné rozhodnutie zo strany sudcu. „Svojvôľa znamená, že je to úplne mimo zákona,“ povedala Kolíková s tým, že trestná sadzba za takýto skutok by mala byť jeden až päť rokov väzenia. V prípade, že by u sudcu bolo skonštatované ohýbanie práva, podľa ministerky by tento fakt mohol zakladať dôvod na žiadosť o obnovu konania vo veci, v ktorej sudca problematicky rozhodol.

Prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody

Druhým novým trestným činom by malo byť takzvané prikrmovanie. V tomto prípade podľa ministerky pôjde o prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody. „Nebude potrebné preukázať bezprostrednú súvislosť s porušením povinností,“ uviedla Kolíková. Nenáležitá výhoda by podľa návrhu mala prevyšovať hodnotu 100 eur, prípadne spočívať v zvýhodnení, ktoré nie je možné vyjadriť v peniazoch.

Podľa ministerky zavedením nových právnych inštitútov Slovensko len „dobieha ostatné krajiny“, ktoré ich už majú. „Keby sme ich neprijali, môžeme byť zle hodnotení napríklad výborom Moneywall Rady Európy,“ povedala. Dodala, že návrh zákona, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by mal nadobudnúť účinnosť od januára budúceho roku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok