Po desaťročí rastu sme v mínuse, stúpla aj nezamestnanosť
Po desiatich rokoch nepretržitého rastu začal vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2020 v záporných číslach. V prvom štvrťroku tohto roka zaznamenala v stálych cenách medziročný pokles o 3,7 %. Vzrástla aj miera nezamestnanosti, v 1. štvrťroku na 6 %.
Pokles v kľúčových odvetviach
Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt znížil v porovnaní s koncom minulého roka o 5,2 %. Vyplýva to z najnovších údajov o HDP, ktoré v zverejnil Štatistický úrad SR.
Slovenská ekonomika zaznamenala pokles výkonnosti niektorých kľúčových odvetví už v prvých mesiacoch roka. "Vyhlásenie celoštátnej mimoriadnej situácie v súvislosti s prepuknutím pandémie nového koronavírusu ekonomiku ešte viac oslabilo, čo sa následne odzrkadlilo v poklese hlavných makroekonomických ukazovateľov," konštatuje ŠÚSR. V bežných cenách sa objem HDP znížil v 1. štvrťroku o 0,8 % a dosiahol 21,5 miliardy eur.
Hrubá pridaná hodnota klesla v 1. štvrťroku tohto roka medziročne o 3,5 %. Zníženie výkonnosti zaznamenali viaceré odvetvia, z toho kľúčové odvetvie priemyslu o 3,5 %. Poklesu sa nevyhli ani viaceré odvetvia služieb, najviac finančné a poisťovacie činnosti, a to o 42,1 %, stavebníctvo o 25,2 %, umenie, zábava a rekreácia, ako aj ostatné činnosti o 6,8 %, odborné, vedecké a technické činnosti zaznamenali pokles o 5,7 %.
Medziročne vyššiu pridanú hodnotu si udržali odvetvia verejnej správy, vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej pomoci o 5,5 %, odvetvie informačných a komunikačných činností o 5,3 % a pôdohospodárstva o 1,8 %. Prvýkrát od roku 2016 sa znížil aj výber čistých daní z produktov, keď v 1. štvrťroku ich pokles dosiahol 4,8 %.
Pribudlo 1800 nezamestnaných
Dlhodobý trend poklesu nezamestnanosti na Slovensku sa v 1. štvrťroku tohto roka zastavil. Nezamestnanosť sa zvýšila prvýkrát po šiestich rokoch, medziročne o 0,2 percentuálneho bodu, keď dosiahla šesť percent. Počet nezamestnaných vzrástol o 1800 na 161.600 osôb. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených ŠÚ SR.
V prípade žien vzrástla nezamestnanosť o 0,2 p.b. na 6,2 % a u mužov o 0,1 p.b. na 5,8 %. Sezónne očistená nezamestnanosť sa oproti 4. štvrťroku minulého roka zvýšila o štyri percentá na 160.700 ľudí. Počet nezamestnaných sa zvýšil vo väčšine vekových skupín. Najviac vzrástol u 35- až 49-ročných, a to o 6000 osôb. Medziročný úbytok zaznamenali len vekové kategórie 25- až 34-ročných a 55- až 59-ročných.
Najhoršie je to v Prešovskom kraji
Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili z celkovej nezamestnanosti 21,5 %, ich podiel sa medziročne znížil o jeden percentuálny bod. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (23,3 %), obchode (8,8 %) a v ubytovacích a stravovacích službách (6,7 %).
Najvyššia nezamestnanosť je dlhodobo v Prešovskom kraji, v 1. štvrťroku 2020 sa ešte prehĺbila. Pri raste o 11,2 % počet nezamestnaných v tomto kraji dosiahol 46.700 osôb. Nezamestnaní pribudli aj v Žilinskom o 35,8 % a Bratislavskom kraji o 56,2 %. V týchto krajoch sa zároveň zvýšila regionálna miera nezamestnanosti, v Žilinskom a Prešovskom kraji zhodne o 1,3 p.b. a v Bratislavskom kraji o 1,2 p.b. Najvyššia miera nezamestnanosti bola v Prešovskom kraji (11,7 %) a, naopak, najnižšia bola v Trenčianskom kraji (2,9 %).