Premazaná, upravovaná. Kočner a Zsuzsová vysvetľovali Threemu
Písali si banálne veci, alebo pripravovali vraždu? Marian Kočner a Alena Zsuzsová na súde vysvetľovali svoju komunikáciu z aplikácie Threema, ktorá slúži ako dôkaz v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Správy sú vraj upravované, ich časti vymazávané alebo vytrhnuté z kontextu. Vraj dokonca existuje viacero verzií komunikácie.
Išlo skutočne o prerábku domu?
Zsuzsová zdôraznila, že komunikáciu medzi ňou a Marianom Kočnerom dopĺňali telefonáty, bez ktorých nie je možné pochopiť kontext. Podľa prokurátora napríklad Kočner v januári 2018 obžalovanej písal, či „všetci všetko pochopili". Zsuzsová reagovala, že „hovorila s majstrom a on pochopil", pričom ten bude „vysvetľovať robotníkom". Podľa obžalovanej sa komunikácia týka prerábky izby v jej dome. „Na tú prerábku ja mám svedkov, desať ľudí," povedala.
Kočner zopakoval v tejto súvislosti stanovisko obhajoby, že o získaní komunikácie z telefónov obžalovaných by mal byť najskôr vypracovaný znalecký posudok. Netvrdí, že komunikácia neexistovala, ale že bola menená a doplnená v niektorých častiach.
Kuciak, alebo priestory na prenájom?
„Riešiš aj tie interiéry na USB?,“ pýtal sa v Threeme Kočner deväť dní pred vraždou novinára. „Jasné, to už dávno! Ten ti tiež vrátim a ten projekt by mal byť hotový už tento týždeň,“ odpísala obžalovaná. Fotky zo sledovania novinárov odovzdal svedok Peter Tóth Kočnerovi na USB kľúči. Fotky Kuciaka zo sledovania sú tie isté, ktoré videl už odsúdený Zoltán Andruskó. Podľa jeho slov mu ich ukázala Zsuzsová. Rovnaké fotky videl aj Miroslav Marček, ktorý sa ku vražde priznal a je za ňu neprávoplatne odsúdený. Obžalovaní vysvetľujú správy o USB kľúči ako fotky priestorov, ktoré chcel Kočner ponúkať na maďarskom trhu. Zsuzsová mu mala zabezpečiť tlmočenie.
V správach päť dní pred vraždou Kuciaka sa zase Kočner sťažuje, že si musí urobiť všetko sám. Zsuzsová sa ho pýta, ako to má urýchliť ešte viac. Správy obžalovaní vysvetľujú ako diskusiu o modelingovej kariére dcéry obžalovanej, ktorej Kočner pomáhal. "Domnievam sa, že táto komunikácia potvrdzuje výpoveď Miroslava M. aj čo sa týka naliehavosti Andruskóa na vykonávateľov," interpretoval zase správy splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica pripomenul, že v tom čase vyšiel ďalší článok Jána Kuciaka o prevodoch Mariana Kočnera v bytovom komplexe Five Star Residence.
V ďalších správach tri dni pred vraždou píše Kočner Zsuzsovej o tom, že minul zbytočne 50.000 eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžalobnej verzie dostali vykonávatelia skutku 50.000 eur. Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu.
Strelec Marček sa k vražde priznal
Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian Kočner, jeho "volavka" Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal práve kauzami podnikateľa Kočnera.