Otestujú všetkých ľudí z DSS. Vláda zlyhala, tvrdí Smer

23.4.2020 14:37

Na Slovensku sa otestujú všetci zamestnanci a klienti domovov sociálnych služieb. Okrem toho má byť členom ústredného krízového štábu aj zástupca týchto zariadení. Informoval o tom minister práce Milan Krajniak, ktorý sa zúčastnil na rokovaní parlamentného sociálneho výboru, ktorý k tejto problematike inicioval opozičný Smer-SD.

Nestihli prebrať všetko

Okrem toho sa zariadeniam prideľujú dotácie, aby si mohli zabezpečiť ochranné pomôcky. Výbor má v rokovaní pokračovať budúci týždeň. Predsedníčka výboru Jana Žitňanská víta, že sa uskutočnilo rokovanie výboru, aby si mohli poslanci vyjasniť všetky otázky. "Mali sme konštruktívnu debatu, výbor je prerušený, pretože sme nestihli prebrať všetky aspekty. Neprijali sme zatiaľ žiadne uznesenie, máme prísľub zo strany vlády, že sa bude priebežne realizovať testovanie," doplnila Žitňanská.

Okrem toho uviedla, že členom ústredného krízového štábu sa má stať zástupca poskytovateľov sociálnych služieb. "Ukazuje sa, že testovanie malo nastať skôr. Iní odborníci ale tvrdia, že aj keby nastúpilo skôr, nevychytalo by všetky problémy. Hovorili sme aj o poskytnutí ochranných prostriedkov a doplnení zamestnancov do týchto zariadení. Je rozdiskutovaných niekoľko problémov, chceme sa ešte vrátiť k týmto otázkam," avizovala Žitňanská.

Mali by použiť rýchlotesty

Minister práce priblížil, že rezort urobil zoznam prijatých opatrení, zariadení aj zoznam, o aký počet klientov ide. Klienti zariadení by sa mali testovať rýchlotestami na nový koronavírus. Celkovo by malo byť otestovaných 42.149 klientov v pobytovej forme DSS. Otestovať by sa malo aj 36.680 zamestnancov mimo denných stacionárov, ale mali by byť testovaní aj títo pracovníci, ktorých je 790.

"Po rokovaní s rezortom zdravotníctva sa budú testovať všetci klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb, aby sme vedeli, či sa niekde nachádza ohnisko. Toto považujem za veľmi dobrý krok," zhodnotil Krajniak s tým, že následne bude vedieť vláda operatívne reagovať. "Robíme všetky kroky, ktoré v danej chvíli štát urobiť vie," tvrdí Krajniak.

Podľa jeho slov rezort už od 27. marca dal požiadavku na štátne hmotné rezervy, aby každé zariadenie malo ochranné pomôcky. "Hmotné rezervy nedokážu vyexpedovať plne požadované počty na jednotlivé ochranné pomôcky. Prideľujeme preto zariadeniam aj dotácie, aby si mohli zabezpečiť pomôcky samé, ak majú dodávateľov, ktorí by im ich vedeli doručiť rýchlejšie," priblížil Krajniak.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že sa zavádza metodické usmernenie aj protiepidemiologické opatrenia pre jednotlivé domovy sociálnych služieb. "Myslíme si, že boli nastavené dobre a správne. Nákaza sa však do domovov dostala často z rôznych dôvodov. Vysielame do týchto domovov expertov, ktorí robia skríningy a nastavujú pacientov na liečbu a presúvajú klientov do nemocníc," povedal Krajčí. Krajniak ešte doplnil, že hlavný hygienik by mal vydať aj usmernenie k vychádzkam klientov domovov sociálnych služieb.

Neadekvátna reakcia, tvrdí Tomáš

Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš po rokovaní parlamentného sociálneho výboru vyhlásil, že vláda hrubo zlyhala pri ochrane najzraniteľnejších, pri ochrane seniorov alebo chorých ľudí v domovoch sociálnych služieb. Vláda podľa Tomáša neadekvátne reaguje na situáciu v DSS. "Ministerstvo práce a Ministerstvo zdravotníctva SR si medzi sebou prehadzovali zodpovednosť za situáciu v domovoch sociálnych služieb," povedal Tomáš.

Podľa neho neexistujú jasné usmernenia k opatreniam, ktoré vláda prijala. "Za ten čas sa situácia v DSS zhoršuje," povedal Tomáš s tým, že na rokovaní výboru nastala napätá situácia. "Predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb komentovala prístup vlády k systémovým opatreniam v DSS slovom sabotáž," priblížil Tomáš s tým, že asociácia od 23. marca "búchala na dvere ministerstiev a dožadovala sa prijatia systémových opatrení". "Vláda sa rozhýbala až po 12. apríla, teda potom, čo vypukla panika v DSS v Pezinku," tvrdí Tomáš.

Vláda by sa podľa neho mala viac zaoberať touto situáciou v domovoch. Ohniská nákazy sú podľa Tomáša okrem DSS v Pezinku, aj v DSS v Martine a Batizovciach. "Pán premiér Igor Matovič aj po 12. apríli tvrdil, že štát nemá dostatočné kapacity na testovanie. Nakoniec budú testovať, ale urobia to však rýchlotestami, o ktorých Matovič tvrdil, že ich treba hodiť do Dunaja," upozornil Tomáš. Smer-SD preto naďalej trvá na okamžitom riadnom testovaní, doručení ochranných pomôcok a doplnení personálu do zariadení. "Ak môže štát poslať armádu do rómskych osád, môže nasadiť štáb aj do DSS. Je potrebné prijať usmernenia k tým opatreniam, ktoré už boli prijaté vládou," povedal Tomáš.

Jeho stranícky kolega Ján Richter je tiež presvedčený, že by mal byť prijatý krízový plán, aby vedeli, čo majú zariadenia robiť, ak nákaza v ňom vypukne. "Budeme od ministra práce žiadať, aby dával každý mesiac odpočet, čo sa udialo v zariadeniach, aby sme vedeli doplniť aj opatrenia, ktoré budú potrebné," doplnil Richter s tým, že Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb by mala byť súčasťou ústredného krízového štábu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok