SŠHR sa podarilo usporiť milióny, štát nakúpi respirátory lacnejšie

22.4.2020 20:07

Správe štátnych hmotných rezerv sa podarilo pre štát vyjednať celkovú úsporu vo výške 7.781.172 eur. Odstúpila od zmluvy so spoločnosťou A-testing, keďže napriek predĺženému termínu nedodala tovar. Zároveň s Lacorp vyrokovala zľavy na výrobky nespĺňajúce deklarované parametre, zníženie ceny za kus pri respirátoroch FFP2 a vypustenie nevhodných rýchlotestov zo zmluvy.

SŠHR sa podarilo usporiť milióny, štát nakúpi respirátory lacnejšie
Foto: SITA/AP (ilu)

Nedodržali ani predĺžený termín

Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SŠHR SR Natália Petríková. Spoločnosť A-testing podľa SŠHR nedodala zazmluvnený tovar napriek uzavretému dodatku k zmluve, ktorým sa zaviazala zabezpečiť dopravu, ani napriek predĺženému termínu. "Spoločnosť A–testing je povinná v najbližších dňoch vrátiť správe rezerv sumu 3.885.000 eur, ktorá jej bola poskytnutá ako zálohová platba po podpise zmluvy," priblížila SŠHR.

Správa ukončila tiež rokovania so spoločnosťou Lacorp. "Zo strany správy rezerv boli uplatnené reklamácie voči dodanému tovaru na základe odbornej kontroly zo strany Ministerstva zdravotníctva SR," vysvetlila. Správa vyrokovala zľavy na respirátory FFP3 a obleky, ktoré nespĺňali parametre. Zároveň sa dohodli na znížení jednotkovej ceny pri respirátoroch FFP2 a zo zmluvy boli vypustené nevhodné rýchlotesty.

Vyrokované finančné prostriedky SŠHR použila na menšie nákupy osobných ochranných pracovných prostriedkov. "Tým boli zabezpečené aspoň čiastkové potreby rezortov do času spustenia nového transparentného systému verejného obstarávania," doplnila.

Nová transparentná vlna

V súčasnosti SŠHR s rezortom zdravotníctva pripravuje "novú vlnu transparentného obstarávania zdravotníckeho materiálu" prostredníctvom softvéru na elektronizáciu verejného obstarávania Josephine. Ponuky možno posielať prostredníctvom elektronického formulára zverejného na stránke SŠHR. Následne majú byť premietnuté do systému a vyhodnocované.

Správa chce navrhnúť vláde i úpravu štruktúry a limitov potravinových položiek, zaradených do štátnych hmotných rezerv. "Dôvodom prípravy návrhu je potreba zabezpečenia potravinovej bezpečnosti Slovenska pre prípad vzniku potravinovej krízy ako dôsledku pretrvávajúceho stavu vyvolaného novým koronavírusom," zdôvodnila. Správa pracuje tiež na návrhu legislatívnych zmien súvisiacich s krízovým stavom. Začatými procesmi a zmenami chce poverené vedenie zefektívniť a stransparentniť SŠHR. O výsledkoch bude informovať vládu.

Vláda koncom marca odvolala z funkcie vtedajšieho predsedu SŠHR Kajetána Kičuru. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Dočasným riadením poveril vládny kabinet podpredsedníčku správy Luciu Gocníkovú.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok