Dane až po pandémii i finančná pomoc. Toto schválil parlament
Parlament definitívne schválil odloženie daňových priznaní a platenie daní z príjmov za minulý rok, kým neskončí pandémia nového koronavírusu. Poslanci totiž odsúhlasili zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19.
Lehoty predĺžili
Schválený zákon počíta s odsunutím termínu podania daňového priznania až na koniec mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. V rovnakej lehote musí daňovník daň z príjmov aj zaplatiť. Za zákon hlasovali všetci zo 141 prítomných poslancov. „Uvedené znamená, že ak napríklad vláda SR vyhlási skončenie pandémie v júli 2020, lehota na podanie daňového priznania sa končí 31. augusta 2020 a v tejto lehote je daň aj splatná," uvádza sa v schválenom návrhu. Zákon posúva aj ďalšie lehoty, ktoré s posúvaním daňového priznania súvisia, napríklad lehota na predkladanie vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane a podobne.
Parlamentom schválený zákon prináša aj ďalšie úpravy v daňovej oblasti. Odpúšťa napríklad zmeškanie lehoty za niektoré úkony, čo sa však netýka podania daňového priznania a zaplatenia dane. Zmeškaný úkon však musia daňovníci dodatočne vykonať najneskôr mesiac po skončení pandémie. Zákon zohľadňuje aj možné zmeny v poštovom doručovaní písomností, umožňuje s finančnou správou komunikovať aj prostredníctvom e-mailu.
Krízová legislatíva aj o daňových kontrolách
Krízová legislatíva tiež stanovuje podmienky prerušenia daňovej kontroly počas pandémie a takisto niektorých daňových konaní. Zároveň zavádza pravidlo, že ak v období pandémie daňovník nezaplatí daň alebo nastanú dôvody na zrušenie registrácie DPH, nebude uverejňovaný v zoznamoch finančnej správy, čo by mohlo skomplikovať jeho postavenie pri žiadosti o úver, či dotáciu. Nezaplatená daň splatná počas platnosti opatrení sa zase nebude považovať za daňový nedoplatok, ak ju subjekt zaplatí do mesiaca po skončení pandémie. Zákon zavádza aj odklad všetkých začatých daňových exekúcií do konca pandémie a odklad lehoty na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel.
Tento balík finančných opatrení pritom zatiaľ nerieši pôvodne navrhované opatrenie umožňujúce započítanie daňovej straty už od roku 2014, ktoré sa stretlo napríklad aj s kritikou exministra financií Ladislava Kamenického, či bývalého poslanca Miroslava Beblavého, že nejde o krízovú pomoc. Zároveň materiál zatiaľ nerieši ani avizovaný odklad preddavkov na daň z príjmov pre podnikateľov s poklesom obratu o najmenej 40 %.
Parlament schválil aj podmienky finančnej pomoci malým a stredným podnikom. "Finančná pomoc sa bude poskytovať vo forme záruky za úver a úhrady úrokov z úveru," uvádza sa v návrhu, ktorý schválila národná rada. Finančnú pomoc bude poskytovať ministerstvo financií a sprostredkovateľmi pomoci budú Eximbanka SR a Slovenská záručná a rozvojová banka.