Ako sa bude nákaza šíriť na Slovensku. Zverejnili predikciu vývoja

31.3.2020 10:22

Premiér Igor Matovič a šéf odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana informovali o tom, ako sa podľa analýz odborníkov má šíriť nákaza na území našej krajiny.

Ventilácie možno dokážeme zabezpečiť

V najťažšom dni pandémie koronavírusu na Slovensku by mohlo pľúcnu ventiláciu potrebovať 1 030 pacientov, informoval Martin Smatana. Ako uviedol, ide o výrazný pokles oproti predchádzajúcemu scenáru, pretože sa tento počet približuje kapacitám nášho systému. Ako uviedol Igor Matovič, na základe štúdie spred dvoch týždňov vrchol znamenal, že by sme potrebovali päťkrát viac pľúcnych ventilácií, ako máme k dispozícii. "Som veľmi rád, že toto číslo dramaticky po prijatých opatreniach kleslo. Môže to byť splniteľný cieľ. Malo by byť v našich možnostiach a schopnostiach, aby sme ich dovtedy zabezpečili," dodal.

Ako informoval Smatana, keby sme na Slovensku nemali žiadne opatrenia, potrebovali by sme o 55 dní približne 6-tisíc ventilátorov. Ak by zostali pôvodné opatrenia platné od 16. marca, potrebovali by sme 1 850 ventilátorov na približne stý deň.

Igor Matovič informoval aj o nových prípadoch nákazy. Celkovo vyšetrili 688 vzoriek, nákaza sa potvrdila u 27 ľudí. Deväť z nakazených má vyše 60 rokov a sú tak v rizikovej skupine.

20203103-tk-kovis-predpoklad-03693670_ac1100ae-089e-c54a.jpg Foto:

Možno budeme medzi najlepšími

"Aj po zapracovaní nových dát stále platí, že všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako adresné a efektívne. Ak sa nám to podarí udržať, veríme, že budeme medzi najlepšími piatimi krajinami, ako Singapur, Taiwan alebo Južná Kórea, ktorým sa to darí efektívne zvládať," povedal. Aj vďaka opatreniam prijatým 24. a 27. marca sa podľa Smatanu podarilo oddialiť kapacitný limit systému až na sedemdesiaty deň. Mali by sme sa tak vyhnúť talianskemu či španielskemu scenáru.

"Ak by sme začali od včera a neboli by v platnosti žiadne opatrenia, mali by sme do 55 dní infikovaných takmer 19 % populácie, čo by bol vrchol, ďalej by to klesalo," uviedol Smatana. Takouto krivkou ide podľa neho Taliansko a Španielsko. Ak by zostali platné opatrenia, ktoré sa zaviedli pred 16. marcom, vrchol by sa dosiahol na 63. deň, mal by však iba približne 15 % dosah. Ak by sa nechali opatrenia zavedené 16. marca, vrchol by bol dosiahnutý na stý deň od pondelku v hodnote približne 5,3 %. Ak zostanú opatrenia platné od 27. marca vrátane otvorenia niektorých prevádzok, vrchol nákazy dosiahne na 110. deň 3,2 %. "Aj napriek tomu, že sa otvorili prevádzky, opatrenia stále znižujú reprodukčnú silu vírusu," uzavrel.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok