Testovali životnosť vírusu na rôznych povrchoch. Niekde prežije dlhšie
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámilo, že zisťuje, ako dlho vydrží nový koronavírus SARS-CoV-2 na rôznych povrchoch, s cieľom odhaliť jeho mieru infekčnosti. S odvolaním sa na vyhlásenie riaditeľa CDC Roberta Redfielda pre americký Kongres o tom informovala agentúra Reuters.
Meď, oceľ i plast
"Na medi a oceli je to bežné, približne dve hodiny," uviedol Redfield počas zasadnutia Snemovne reprezentantov venovaného reakcii vlády na šírenie nového koronavírusu. Riaditeľ CDC v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že "na ostatných povrchoch, ako sú plast alebo kartón, je to dlhšie", pričom centrum sa snaží práve túto informáciu spresniť.
Podľa Redfieldovho názoru sa na lodi Diamond Princess, kde sa týmto potenciálne smrteľným ochorením nakazili stovky pasažierov, infekcia šírila viac práve prostredníctvom povrchov než prostredníctvom vzduchu. Táto skutočnosť by však podľa jeho názoru nemala ovplyvniť prepravu tovaru.
Úmrtnosť mimo Číny môže byť nižšia
Šéf CDC zároveň dodal, že mortalita by mohla byť nižšia mimo Číny než v nej. "Nemáme úplne presné údaje, ale ak sa pozrieme na úroveň úmrtnosti mimo Číny, javí sa na úrovni približne pol percenta. Avšak opakujem, musíme mať k dispozícii viac údajov," dodal.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že úmrtnosť na koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, dosahuje v Číne úroveň dve až štyri percentá. Úroveň mortality pri bežnej chrípke je pritom približne 0,1 percenta. Podľa údajov zdravotníckej organizácie sa novým ochorením v Číne nakazilo už takmer 80.000 ľudí, pričom 2700 mu podľahlo. Mimo Číny zaznamenali SARS-CoV-2 v 46 krajinách, v ktorých sa dokopy infikovalo 3700 ľudí a 57 zomrelo.