V Bratislave odhalili pamätnú tabuľu generálovi Petrákovi

10.8.2012 14:19

Pamätnú tabulu generála Antona Petráka, príslušníka Československej zahraničnej armády na Západe, odhalili dnes v Bratislave na ulici Rybárska brána pri príležitosti jeho stého narodenia.

V Bratislave odhalili pamätnú tabuľu generálovi Petrákovi
Foto: SITA

Pamätnú tabulu generála Antona Petráka, príslušníka Československej zahraničnej armády na Západe, dnes pri príležitosti jeho stého narodenia odhalila v Bratislave na ulici Rybárska brána jeho vnučka Silvia Kratochvíľová. Slávnostné odhalenie pamätnej tabule zorganizoval Klub priateľov generála Petráka a Konfederácia politických väzňov Slovenska v spolupráci s ministerstvom obrany. Generál Anton Petrák zomrel 7. februára 2009.

Generál Anton Petrák bol podľa Romana Juráša z Klubu priateľov generála Petráka československým dôstojníkom, ktorý po rozbití Československa emigroval do Francúzska a Anglicka a zapojil sa do zahraničného odboja. "Neskôr sa vrátil zo západu do Československa, pokračoval v štúdiu na Vysokej škole válečnej, no po prevrate skončil pre vykonštruované procesy vo väzení," priblížil. Po Nežnej revolúcii v novembri 1989 sa Anton Petrák zapojil do akcie, ktorá podporovala veteránov. Pre tých, ktorí ešte žili na Slovensku získaval finančné prostriedky a taktiež sa stal predsedom československej obce legionárskej na Slovensku.

"Generál Petrák to počas života nemal vôbec ľahké," povedal jeho zať Jozef Kratochvíľa. S jeho manželkou Rudolfínou si sľúbili vernosť. Vravieval jej, že za pár mesiacov je doma. "No vrátil sa až po šiestich rokoch, keď sa skončila vojna," pokračoval s dodatkom, že našťastie sa toho konca dožil. Po komunistickom prevrate v roku 1948 ho vyhodili z armády, väznili ho v pracovných táboroch na Pankráci a v Leopoldove. Po roku 1989 mu podľa slov jeho zaťa vrátili všetky hodnosti, bol uznávaný a mal najvyššie britské, francúzske a československé vyznamenania. "Ako jediný Slovák dostal tiež Rád britského impéria, ktorý mu osobne odovzdala kráľovná Alžbeta II. Tá ho pri audiencii v Bratislave spolu s prezidentom Ivanom Gašparovičom prijala," povedal a dodal, že to bol jeho najväčší sen, že mu kráľovná Alžbeta II. podá ruku. "Jeho manželka sa, bohužiaľ, odhalenia pamätnej tabule nedožila, nakoľko pred mesiacom zomrela, česť ich pamiatke!" Podľa Kratochviľu sa uzavrela jedna kapitola úžasných skvelých ľudí, občanov Českej a Slovenskej republiky.

Anton Srholec je v Konfederácii politických väzňov Slovenska jeden z mála ľudí, ktorí si ešte pamätajú na pamätníkov z prvej svetovej vojny a tých, ktorí boli v druhej svetovej vojne. "Tú som zažil ešte ako mladý chlapec a nikdy nezabudnem na veľké perute anglických a amerických lietadiel, ktoré nám lietali nad hlavami a ničili Hitlera v jeho dôležitých mocenských uzloch a pomohli k zničeniu nacizmu," povedal Srholec. V vojne padli milióny ľudí, tisíce hrdinských vojakov, a tí, ktorí prežili, si zaslúžili úctu a vysoké uznanie", dodal Srholec. "Jeden z nich bol aj generál Anton Petrák, ktorý bol úžasný tým, že keď prišiel komunistický režim a šliapal slobodu, nikdy sa nedal kúpiť, nedal sa podplatiť a ostal verný princípom slobody, demokracie, ľudských práv a všetkého dobrého a pekného, čo dnes žijeme," priblížil na slávnostnom odhalení Anton Srholec. Najhoršie na jeho príbehu však bolo to, že namiesto toho, aby ho komunistický režim povýšil a dal mu moc a právo v armáde a čestné uznanie za to, že prežil, režim ho dvakrát uväznil za jeho názory a vernosť demokracii. "Práve tieto príbehy Konfederácia politických väzňov Slovenska zbiera, aby sme ich zachovali v pamäti národa, aby títo ľudia neostali zabudnutí a stali sa príkladom a vzorom toho, že za demokraciu sa položilo veľa ľudských životov, veľa sa obetovalo a stojí za to, aby sme naďalej pre nich žili," uzavrel príbeh o generálovi Petrákovi Anton Srholec.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok