Slováci koronavírus nemajú, povedal premiér. Zastal sa i Čaputovej

2.2.2020 11:50

Dvaja pacienti, ktorí sa nachádzajú v martinskej nemocnici, sú v poriadku a výsledky s podozrením na koronavírus sú negatívne, pacienti ho nemajú. V našej relácii TA3 V politike to naznačil predseda vlády Peter Pellegrini, jeho slová potvrdila aj hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin Katarína Kapustová. Premiér sa v štúdiu aj zastal prezidentky v otázke poverenia zostavovaním vlády

Slovenskí občania sú na ceste z Číny

"Výsledky dvoch pacientov, hospitalizovaných v UNM s podozrením na koronavírus, sú negatívne a muži ho nemajú," uviedla hovorkyňa martinskej nemocnice.

Premiér tiež v relácii informoval, že ďalší dvaja slovenskí občania už sú na ceste z Číny a v nedeľu v neskorých nočných hodinách majú prísť do Prahy, kde ich prevezmú slovenské orgány za prísnych bezpečnostných pravidiel. Títo ľudia budú 14 dní izolovaní na špeciálnom oddelení v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Obe osoby podľa Pellegriniho zatiaľ nejavia príznaky ochorenia.

Podľa premiéra by sa mali slovenskí občania pri cestovaní do zahraničia registrovať vo formulári rezortu diplomacie, aby bol prehľad o tom, kde sa nachádzajú. Potvrdil tiež, že v súvislosti s koronavírusom sa už realizovali cvičenia na bratislavskom letisku.

Obom Slovákom s podozrením na koronavírus, ktorých vo štvrtok (30. 1.) večer previezli do UNM, odobrali vzorky biologického materiálu ešte v ten deň. Muži strávili pracovne tri týždne v Číne, asi 1300 kilometrov od epicentra epidémie koronavírusu.

Počet obetí nového koronavírusu v Číne stúpol na 304, potvrdených prípadov je 14 380. Koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS dostal označenie 2019-nCoV. Doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 práve v meste Wu-chan.

Zastal sa prezidentky

Premiér sa zastal prezidentky SR Zuzany Čaputovej v súvislosti s jej vyjadrením, že by vstúpila do rokovaní s ĽSNS, ak by táto strana vyhrala parlamentné voľby. Podľa neho Čaputová nemohla odpovedať inak ako v zmysle Ústavy SR. Vyhlásil, že hlava štátu musí vymenovať vládu, ktorá jej preukáže väčšinu v parlamente. "Ak by v tejto väčšine bol aj tento pán, nič iné jej nezostáva," povedal na margo lídra ĽSNS Mariana Kotlebu. Čaputová by podľa Pellegriniho musela vymenovať aj vládu, ktorú by chceli zostaviť opozičné strany, ak by jej deklarovali väčšinu v parlamente, hoci on si takúto širokú vládnu koalíciu podľa svojich slov nevie predstaviť.

"Musím ju v tomto podržať," reagoval premiér na kritiku médií na adresu hlavy štátu za jej vyjadrenia o povolebných rokovaniach s ĽSNS. Prípadné povolebné spájanie Smeru-SD s ĽSNS považuje predseda vlády za lacný útok zo strany opozície a opakovane ho vylúčil. "Ja to aj ľudsky vylučujem ako Banskobystričan, mal som skúsenosť s týmito pánmi. Keď už ľuďom neprekáža, akú ideológiu títo páni presadzujú, nech si spomenú, že tento človek mal šancu riadiť vyšší územný celok," povedal premiér s tým, že Kotleba ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja nič nevyriešil, na úrade zamestnal svoju rodinu a za jeho šéfovania prišiel kraj o eurofondy. "Tento človek nevedel riadiť župu, nemôže vedieť riadiť ani štát," skonštatoval Pellegrini.

Strana Smer-SD je podľa neho postavená aj na pilieri Slovenského národného povstania a boji proti fašizmu. "Pre nás je to neprijateľné a garantujem vám, že keby ste túto otázku položili na hocijakom našom sneme, tak vám drvivá väčšina ľudí jednohlasne povie, že nikdy, nikdy, nikdy," doplnil predseda vlády k otázke spájania sa s ĽSNS. Pellegrini je zároveň volebným lídrom Smeru-SD. Premiér tiež v relácii opätovne odsúdil incidenty na protestoch a volebných mítingoch a vyzval, aby strany nevyužívali násilie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok