V slovenskej zoologickej záhrade potvrdili výskyt vtáčej chrípky
V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach potvrdili výskyt vtáčej chrípky u kačice a lyžičiara. Potvrdil to riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná uviedla, že momentálne sa robia všetky opatrenia, aby sa zamedzilo rozšíreniu nákazy.
Doplnil, že zoo preventívne zatvorili už v piatok (24. 1.), keď pitevný nález poukazoval na možnosť vtáčej chrípky. "Bude zatvorená minimálne jeden mesiac. Nie je možné urobiť izoláciu zvierat, pretože zoologická záhrada slúži pre verejnosť. Takže by bolo riziko prenosu nákazy, jednak na človeka, ale človek ju môže aj roznášať," povedal Bíreš.
"Náhle úhyny kačice a lyžičiara bieleho naznačujú, že tam bol alebo je kontakt s voľne žijúcim vtáctvom, hlavne divokými kačicami, husami a labuťami. Toto, myslím si, že personál podcenil. Veď už mesiac hovoríme o chrípke, že ju prenáša sťahovavé vtáctvo," podotkol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Vtáctvo a hydinu musia podľa neho izolovať. "Dáme ju do karantény a pokiaľ by boli ďalšie úhyny, že je už viacej kusov nakazených, tak niektoré zvieratá sa budú musieť, aj keď sú vzácne, usmrcovať," dodal Bíreš. O otvorení zoo pre verejnosť sa rozhodne najskôr po 30 dňoch. "Tam je zásada, že do 30 dní sa nesmie vyskytnúť žiadny nový prípad. Takže to môže byť jeden mesiac, ale aj dva alebo tri mesiace," vysvetlil.
Výskyt chrípky potvrdila aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ako uviedla počas návštevy nitrianskeho Agrokomplexu, momentálne sa robia všetky opatrenia, aby sa zamedzilo rozšíreniu nákazy. „My sme preventívne zatvorili celú bojnickú zoologickú záhradu, ktorá bude uzatvorená až do odvolania. Momentálne testujeme všetko vtáctvo, ktoré je v zoologickej záhrade, či niektoré ďalšie vtáky, aj tie exotické, nie sú zasiahnuté týmto vírusom,“ dodala Matečná.
Podľa ministerky pôdohospodárstva Matečnej sa momentálne robia všetky opatrenia, aby sa zamedzilo rozšíreniu nákazy.