Londýnske derby zatienil rasizmus, prvýkrát použili protokol FIFA
V zápase 18. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže 2019/2020 medzi Tottenhamom Hotspur a FC Chelsea (0:2) sa prvýkrát v histórii Premier League dostal k slovu protokol Medzinárodnej futbalovej federácie týkajúci sa diskriminačného správania na štadiónoch. Spúšťačom boli rasistické ataky na obrancu hostí Antonia Rüdigera, ktorého publikum počastovalo tzv. opičími zvukmi.
K spomenutým incidentom došlo počas druhého polčasu stretnutia na White Hart Lane. Kapitán Chelsea César Azpilicueta ohlásil neprístojnosti fanúšikov hlavnému rozhodcovi Anthonymu Taylorovi, ktorý sa odhodlal k implementácii protokolu FIFA a hlásateľ na štadióne následne vyzval divákov, aby prestali s diskriminačným správaním.
Rasizmus na prestížnom zápase dvoch londýnskych protivníkov úplne zatienil športový aspekt - šesťbodový náboj duelu, konfrontáciu trénera "Spurs" Josého Mourinha s bývalým klubom, ako aj stretnutie učiteľa a žiaka, keďže kouč Chelsea Frank Lampard v tomto klube v minulosti hrával pod vedením Mourinha.
"Všimol som si, že rozhodca postupuje v súlade s protokolom. Prišiel za štvrtým rozhodcom, neskôr za mnou a Frankom Lampardom a vysvetlil nám, čo sa stalo," poznamenal Mourinho k udalostiam na tribúnach. "Vieme o takomto správaní a sme z toho veľmi znepokojení. Spoločne to musíme zastaviť a dúfam, že sa nám to čo najskôr podarí. Je to problém nielen vo futbale, ale aj v každodennom živote," nadviazal Azpilicueta.
Protokol FIFA v boji proti rasizmu na štadiónoch počíta s tromi krokmi. Prvým je výzva hlásateľa smerom k divákom, druhým je prerušenie stretnutia a odchod hráčov do šatní, kým sa situácia neupokojí. V prípade, že diskriminačné správanie pokračuje, tretím krokom má byť predčasné ukončenie zápasu.