Vianočné pohľadnice vyrobili čínski väzni. Dieťa našlo volanie o pomoc
Britský obchodný reťazec Tesco pozastavil v Číne tlač svojich vianočných pohľadníc. Stalo sa tak po tom, čo šesťročné dievča v Londýne našlo v jednej z nich správu, že na ich výrobe sa podieľajú proti svojej vôli zahraniční väzni. Informoval o tom nedeľník Sunday Times.
Prosbu o pomoc našla minulý víkend na jednej z pohľadníc šesťročná Florence Widdicombová. Stálo v nej: "Sme zahraniční väzni z väznice Čching-pchu v Šanghaji v Číne. Sme nútení pracovať proti našej vôli. Prosíme, pomôžte nám a informujte organizáciu pre ľudské práva a pána Petra Humphreya." Tesco, najväčší maloobchodný predajca v Spojenom kráľovstve, každoročne venuje okolo 300.000 libier (vyše 352.000 eur) z predaja vianočných pohľadníc dobročinným organizáciám. Po objavení správy ich výrobu okamžite zastavili, pohľadnice stiahli z predaja a záležitosť sa začali prešetrovať.
Hovorkyňa Tesca uviedla, že spoločnosť vo svojich dodávateľských reťazcoch "nikdy neakceptuje" prácu vykonávanú väzňami. Predmetné pohľadnice vyrába spoločnosť Zheijiang Yunguang Printing, kde sa v novembri uskutočnilo nezávislé vyšetrovanie výrobných podmienok. "Nenašli sa nijaké dôkazy, ktoré by naznačovali, že boli porušené naše pravidlá zakazujúce využitie práce väzňov," povedala hovorkyňa. Ak sa však podozrenie z nútenej práce potvrdí, spoločnosť ukončí spoluprácu s dodávateľom pohľadníc.
Peter Humphrey, ktorý kedysi pracoval pre agentúru Reuters a oslovila ho redakcia Sunday Times, uviedol, že nepochybuje o tom, že autori odkazu sú väzňami v zariadení Čching-pchu. Sám Humphrey tam bol zadržiavaný deväť mesiacov až do júna 2015. Humphreya a jeho americkú manželku zatkli v Číne v roku 2013, v tom čase pracovali pre firmu, ktorá podporovala nadnárodné spoločnosti pri vyšetrovaní obvinení z korupcie v Číne. Odsúdení boli za to, že poskytli súkromné záznamy čínskych občanov americkej spoločnosti GlaxoSmithKline. Manželov deportovali z Číny v júni 2015 po skrátení ich trestu.
Čína poprela, že na výrobe vianočných pohľadníc sa podieľajú proti svojej vôli zahraniční väzni. "Po tom, čo som požiadal o vysvetlenie príslušné orgány, môžem pred vami zodpovedne vyhlásiť, že šanghajská väznica Čching-pchu nevyužíva zahraničných odsúdených na nútené práce," uviedol na tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.