Tony zlata sa majú vrátiť do SR, Fico chce mimoriadnu schôdzu
Slovensko chce svoje investičné zlato, ktoré má v Británii, stiahnuť späť na svoje územie. Dôvodom je podľa Roberta Fica situácia okolo brexitu. Niekoľko ton zlata, ktoré by prišlo na naše územie, by mali previezť do Národnej banky Slovenska. Fico chce v tejto súvislosti iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR.
Vyše 31 ton za 1,3 miliardy eur
Investičné zlato, ktoré má Slovensko uložené v britskej Bank of England, by sa malo vrátiť na Slovensko. Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Avizoval to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii. Návrh uznesenia, ktorým požiadajú o prípravu tohto procesu zo strany Národnej banky Slovenska, by mali predložiť cez 30 poslancov na mimoriadnej schôdzi. Dôvodom je podľa Fica hroziaca finančná kríza, ale aj nestabilita vyplývajúca z brexitu. Miera zhodnotenia v britskej banke je zároveň podľa neho veľmi nízka.
Fico priblížil, že ročná miera zhodnotenia sa pohybuje od 0,2 % do 0,4 %. "Čo je nič, v podstate to nemá absolútne žiadny význam," dodal. Krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a Rumunsko sa podľa jeho slov už rozhodlo zlato z Anglicka stiahnuť pod vlastnú kontrolu. Tieto krajiny tak podľa neho spravili pre brexit a aj preto, že už príliš neveria Británii v tom, ako sa správa pri brexite. Zároveň je podľa Fica dôvodom aj to, že chcú diverzifikovať uloženie investičného zlata.
Zdôraznil, že na tento krok je viacero dôvodov. Ide o hroziacu finančnú hospodársku krízu a vlečúci sa proces brexitu. "Nestabilita je pomerne veľká," podotkol. Myslí si, že by bolo správne, keby po vzore iných krajín aj Slovensko prijalo rozhodnutie, že zlato sa vráti naspäť na územie SR.
Slovensko má mať v Bank of England zlato v hodnote asi 1,3 miliardy eur. Fico tvrdí, že sa nemôžeme spoľahnúť ani na najbližších spojencov. Argumentuje históriou a zradou Československa v Mníchove v roku 1938.
Komplikovaný presun a ďalšie otázniky
Sú tam však viaceré otázniky. Skonštatoval, že ide o komplikovaný transfer z Anglicka na Slovensko. "Po druhé, musíme rátať s tým, že toto zlato môže byť súčasťou rôznych obchodných transakcií, ktoré sú urobené, preto treba rátať s tým, že NBS by musela viesť vážne rokovania, aby sme ukončili rôzne zmluvy, ktoré existujú medzi Slovenskom a Veľkou Britániou," zdôraznil. Otáznikom podľa neho môžu byť aj vhodné skladovacie priestory na uloženie zlata. Fico však verí, že NBS takéto priestory má.
Situácia podľa neho "naberá na obrátkach". To, ako sa vyrieši brexit, sa podľa jeho slov nedá odhadnúť. Fico chce preto zatlačiť na NBS. "Sme pripravení predložiť návrh uznesenia cez 30 poslancov, cez, znie to príliš tak vážne, cez mimoriadnu schôdzu, ale chceme ten bod programu dostať na rokovanie, a to je najrýchlejší spôsob," priblížil Fico. Týmto uznesením chcú požiadať NBS, aby urobila všetko pre návrat investičného zlata naspäť na Slovensko. Mala by zabezpečiť všetky právne, technické kroky, zabezpečiť prevoz aj uloženie zlata.
Návrh uznesenia pripravia ešte vo štvrtok popoludní. "To bude aj výzva k národnej banke, nejaká žiadosť, podpíšu to poslanci národnej rady a dáme to pánovi predsedovi národnej rady," opísal Fico. Táto schôdza by mohla byť niekedy na budúci týždeň s tým, že riadna schôdza sa na pár minút preruší a zaradí sa tento bod. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko podľa Fica o tejto iniciatíve vie. S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom bude hovoriť vo štvrtok, keď bude návrh pripravený.
"Ak sa pozeráme na okolité krajiny, my nevidíme žiadny dôvod na váhanie a na akési predlžovanie tohto procesu," vyhlásil s tým, že Smer-SD vidí na tento krok "racionálne dôvody" ešte viac ako inokedy.
Hovorca NBS Peter Majer v reakcii uviedol, že národná banka počká na žiadosť parlamentu a bude sa ňou zaoberať. "S uloženým zlatom v Bank of England Národná banka aktívne obchoduje," dodal Majer.