Prezradili, koho chcú disciplinárne stíhať pre správy v Threeme
Sudkyňa Jankovská a sudca Sklenka majú o problém navyše. Súdna rada odporučila svojej šéfke, aby na nich podala ďalšiu disciplinárku. Obaja pri tom už disciplinárnemu stíhaniu čelia a majú pozastavený výkon funkcie sudcu. Šéfka špeciálnej komisie pripúšťa, že nebudú poslední. Vyšetrovací spis ukázal, že Kočner mal svojich sudcov viac, ako sa doteraz vedelo. A zrejme nielen on.
Uvádzajú dôkazy ich identity
Dôvodom má byť ich komunikácia s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema. Na zasadnutí Súdnej rady o tom informovala predsedníčka komisie Elena Berthotyová. Súdna rada napokon prijala závery komisie a predsedníčke Lenke Praženkovej odporúča, aby začala disciplinárne stíhanie. Berthotyová na verejnom zasadnutí citovala slová vyšetrovateľa NAKA, ktorý identifikoval niektoré z druhých strán komunikácie Mariana Kočnera ako sudkyňu Krajského súdu Bratislava Moniku Jankovskú a sudcu Okresného súdu Bratislava I Vladimíra Sklenku.
Vo svojej správe uvádza komisia dôkazy ich identity ako dni ich narodenín spomínaných v Threeme, ktoré korešpondujú s ich narodeninami, mená ich detí ako aj udalosti, akou bolo napríklad otváranie budovy Okresného súdu Michalovce. Ten vtedajšia štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti naozaj otvárala v čase, keď si o tom písala s Kočnerom.
Od Kočnera mal prijať benefity
Z komunikácie podľa Berthotyovej vyplývajú viaceré benefity, ktoré mal Sklenka prijať od Kočnera. Tými malo byť prijatie mobilného telefónu, finančnej hotovosti, uhrádzanie faktúr jeho manželke za neposkytnuté služby ako aj možnosť navštíviť golfový areál v Báči. „Myslím si, že je na čase prestať používať adjektívum údajná,“ povedal o Threeme Mariana Kočnera ešte minulý týždeň niekdajší predseda osobitnej komisie Dušan Čimo potom, čo boli prepisy komunikácie doštudované. Tie si vyžiadala komisia od Národnej kriminálnej agentúry.
Pred osobitnou komisiou Súdnej rady vypovedali v ostatných týždňoch viacerí sudcovia, ktorí mali komunikovať s Kočnerom cez aplikáciu Threema, alebo boli predmetom tejto komunikácie. Medzi nimi boli aj sudcovia, ktorým NAKA odobrala koncom augusta mobilné telefóny. Súviselo to s podozreniami zo spáchania trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, korupcie a podplácania.
Šéfka súdnej rady Praženková v tejto súvislosti pre médiá uviedla, že sa s podkladmi od komisie oboznámi a sama tiež nahliadne do spisu. „Podľa toho zvážim aj formuláciu skutku,“ zdôraznila. Pokiaľ ide o ďalších sudcov napríklad Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodovala súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote osem miliónov eur, komisia podľa Praženkovej ešte nevyvodila závery, preto v ich prípade počká.