Zvolali Bezpečnostnú radu, Gajdoš sa zastal šéfa vojenských tajných
Premiér Peter Pellegrini zvolal pre kauzu tieňového ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorého obvinila NAKA, mimoriadnu Bezpečnostnú radu. Minister obrany Peter Gajdoš sa pred jej rokovaním zastal šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara, ktorý mal byť oznamovateľom tohto prípadu.
Gajdoš: Balciar majetok vysvetlil
Minister obrany Peter Gajdoš si stojí za tým, že majetok, ktorý šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar nadobudol, dosiahol legálne. Povedal to pred piatkovým mimoriadnym rokovaním Bezpečnostnej rady. Podľa Gajdoša platí to, čo povedal po septembrovom parlamentnom výbore pre kontrolu VS, ktorý sa oboznamoval so zisteniami polície týkajúcimi sa nadobudnutia Balciarovho majetku. "Svoje zodpovedné odôvodnenie dal, vysvetlil to na výbore, ktorý sa s tým stotožnil,“ pripomenul minister. "Každý rok podpisujem jeho vyhlásenie o majetkovom priznaní, na základe príjmov a výdajov je to skutočne adekvátne tomu, čo tam uviedol," dodal minister obrany.
Mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady štátu zvolal predseda vlády Peter Pellegrini v súvislosti s podozrením na spáchanie trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti, ktorého sa mal dopustiť Jaroslav Naď z OĽANO. Podľa vyšetrovateľa NAKA mal žiadať utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenskej republiky a následne ich vyzradiť ďalším osobám.
Absolvoval výsluch u policajtov z NAKA
Obvinený Naď už absolvoval výsluch u policajtov z NAKA. Dostal tam možnosť pozrieť sa do vyšetrovacieho spisu a zistil, že v prípade sú dve konania. Ako uviedol, v rámci vyšetrovania ho odpočúvali, preverovali mu aj účty. Prvé konanie sa podľa Naďa týka obvinenia z prečinu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Malo ísť o komunikáciu s "dlhoročným kamarátom z bezpečnostného prostredia" ohľadom vyšetrovania v kauze otravy bývalého dôstojníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa. Naď vraj svojmu známemu položil otázku, na ktorú nedostal odpoveď. Zdôraznil, že celú situáciu považuje za absurdnú. „Mne je kladené za vinu to, že tým, že som pôsobil na ministerstve obrany, som musel vedieť, že je taká informácia tajná,“ priblížil. Tvrdí, že práve tým, že mal previerku na najvyšší stupeň utajenia, by sa nikdy nepýtal otázky, ktoré by boli porušením zákona.
Druhé konanie sa týka jedného z novinárov a Naďovho podnikania v minulosti, ktoré sa týkalo analýz v bezpečnostnej oblasti. "Nikdy som netajil, že som bol analytik a mal som svoju súkromnú spoločnosť, kde som robil analýzy rôzneho druhu,“ doplnil. V prípade ide údajne o podozrenie z korupcie novinára v čase jeho šéfovania Slovenskému inštitútu pre bezpečnostnú politiku. „Jeden novinár dlhodobo editoval texty učebníc, publikácií, internetových výstupov, začo si pravidelne dával faktúry, rádovo v stovkách eur raz za čas," vysvetlil Naď. On v prípade naopak nevidí ani náznak trestnej činnosti, o detailoch však pre utajenie nemohol hovoriť. Oznamovateľom v oboch prípadoch je podľa Naďa šéf vojenských tajných Ján Balciar. „Pán Balciar na mňa nasadil všetky možné prostriedky na to, aby na mňa niečo našiel a nenašiel nič, tak začal fabrikovať,“ uviedol.