Sátorovec dostal výnimočný trest. Na svedomí má aj bossa
Člen zločineckého gangu šátorovcov František Zákal dostal trest 25 rokov väzenia. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý tak vyhovel odvolaniu prokurátora. Trest si má odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Okrem toho Zákal dostal aj trojročný ochranný dohľad a trest prepadnutia majetku.
Jeho majetok prepadne
Trest by si mal Zakál, ktorého uznal súd vinným zo štyroch skutkov - okrem iného z vraždy bosa skupiny Ľudovíta Sátora, založenia zločineckej skupiny - odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu bol uložený trojročný ochranný dohľad a trest prepadnutia majetku. NS teda zrušil pôvodný rozsudok ŠTS len čo sa týka výšky trestu a trestu prepadnutia majetku.
Vina Zakála bola podľa predsedníčky trojčlenného senátu NS jednoznačne dokázaná, podieľal sa na trestnej činnosti a v skupine pôsobil ako jej vysokopostavený člen, keď sa zaoberal najmä ekonomickou trestnou činnosťou. Nevyjadril ľútosť nad spáchaním svojich činov. Zakála na proces neeskortovali, dal súhlas advokátke na pojednávanie v neprítomnosti.
"Dnešným dňom bola ukončená vec sátorovci jedna. V tejto trestnej veci bolo celkovo deväť vrážd. Dnešným rozhodnutím súdu sa vyhovelo môjmu odvolaniu a sprísnil sa trest odsúdenému Zakálovi. Chcel by som podotknúť, že zločinecká skupina sátorovci pôsobila neohrozene a napriek tomu, že na ich šéfa Sátora boli vydané viaceré zatykače, tak sa bežne pohyboval po Slovensku, bol videný v reštauráciách, chodil na rodinné dovolenky či už na Slovensku alebo v zahraničí," uviedol po vynesení verdiktu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Podľa jeho slov to mohlo byť len "vďaka tomu, že sátorovci mali kúpených skorumpovaných policajtov na vysokých miestach. Okrem odsúdeného Drevenáka aj ďalší riaditeľ protizločineckej jednotky západ Trnava bral úplatky až do ich zadržania do roku 2016. Táto vec je riešená za korupciu na ÚŠP, takže vďaka morálnemu zlyhaniu vedúcich predstaviteľov polície mohli takto neohrozene pôsobiť aj zabíjať ľudí na Slovensku," zdôraznil dozorový prokurátor.
V počte vrážd nemali konkurenciu
Prokurátor ÚŠP navrhoval v záverečnom návrhu, aby NS zrušil marcový verdikt ŠTS a sám NS mu uložil trest odňatia slobody na 25 rokov. Obhajkyňa Zakála zase uviedla, že konania mali vážne procesné pochybenia a navrhovala, aby sa rozsudok ŠTS zrušil a vrátil na opätovné prejednanie, alebo Zakála oslobodili spod obžaloby. Voči prvostupňovému marcovému rozsudku ŠTS sa odvolal prokurátor ÚŠP i obžalovaný Zakál.
Sátorovci pôsobili na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchali násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovali aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone. Podľa prokurátora ÚŠP sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska. Medzi najbrutálnejšie popravy, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporcovali.
Rovnako brutálna bola aj vražda Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto. Medzi odsúdenými na 17 rokov je aj expolicajt a bývalý major Boris Drevenák, ktorý vinu popiera a stále je na úteku. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície.