Berlín si pripomenul pád múru, prezident ďakoval aj Slovensku

9.11.2019 12:03

Pri oslavách pádu Berlínskeho múru sa nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier poďakoval ľuďom v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku za to, že významne prispeli k opätovnému zjednoteniu jeho krajiny.

Steinmeier: Bez odvahy by to nešlo

"Bez odvahy a túžby po slobode Poliakov a Maďarov, Čechov a Slovákov by pokojné revolúcie vo východnej Európe a zjednotenie Nemecka neboli možné," povedal Steinmeier pri pamätníku, ktorý pripomína prínos krajín Vyšehradskej štvorky k pádu Berlínskeho múru z 9. novembra 1989. K pamätníku V4 zavítal nemecký prezident s partnermi z týchto štyroch krajín, ktorých pozval na oslavy výročia do Berlína.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Miloš Zeman, Andrzej Duda z Poľska a János Áder z Maďarska sa predtým spolu so Steinmeierom zúčastnili aj na spomienke pri neďalekom ústrednom Pamätníku Berlínskeho múru na ulici Bernauer Straße. Pri spomienke účastníci okrem iného vkladali do múru ruže na pamiatku jeho obetí a zapaľovali sviečky ako pripomienku odvahy východonemeckej opozície z jesene 1989, napísala DPA.

Ulica Bernauer Straße je považovaná za symbol rozdelenia Nemecka. Keď v roku 1961 vznikol Berlínsky múr, nachádzali sa domy na tejto ulici vo Východnom Nemecku, chodník však už v Západnom Nemecku. Spolkový prezident privítal dopoludnia prezidentov krajín V4 vo svojom sídle, zámku Bellevue, kde mali neskôr na programe spoločný obed.

Boj za demokraciu a súdržnosť

Steinmeier pri príležitosti sobotňajšieho výročia vyzval ľudí v Európe, aby bojovali za slobodu, demokraciu a súdržnosť. Deň 9. novembra 1989 bol dlho považovaný za míľnik zmeny éry, dnes je však budúcnosť "otvorenejšia, neistejšia", varoval s tým, že "liberálna demokracia je napádaná a spochybňovaná". Vyplýva to z vopred zverejneného textu jeho prejavu, z ktorého citoval denník Tagesspiegel.

"Neexistuje Európa Bruselu, Európa Berlína a Paríža, Európa Budapešti, Varšavy, Prahy a Bratislavy. Ale: naša Európa je vašou Európou – vaša Európa je našou Európou. Máme len to jedno, spoločné!" zdôraznil na obede s prezidentmi krajín V4 v súvislosti s napätím a rozpormi v EÚ. "Starajme sa o to. Zachovajme si súdržnosť a postarajme sa o to, aby naše rozdiely neboli neprekonateľné," apeloval na svojich partnerov.

V súvislosti s pádom Berlínskeho múru poukázal Steinmeier aj na pomoc z USA a "odvážne a ľudské rozhodnutia Michaila Gorbačova v Moskve", bez ktorých by dejiny neprebehli tak priaznivo a pokojne. "Ale pravdou je aj to, že Maďari, Poliaci, Česi a Slováci si vzali slobodu. Vzali si slobodu pre Európu a ukončili rozdelenie nášho kontinentu. Sloboda Európy je ich zásluha. Za to, čím dnes sme a čím môžeme byť, vďačíme slobode, ktorú si vybojovali!" vyhlásil.

Aby padali múry nedôvery

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je dôležité, aby padali aj múry nedôvery v nás. Pád Berlínskeho múru nie je podľa nej len symbolom konca rozdelenia jedného mesta a jednej krajiny. "Spolu so slobodnými voľbami v Poľsku, paneurópskym piknikom v Maďarsku a Nežnou revolúciou v Československu tvorí jeden fascinujúci príbeh vzájomnej pomoci, solidarity a túžby po slobode a demokracii," napísala na sociálnej sieti. Čaputová je presvedčená o tom, že tento príbeh sa neskončil pádom komunistických režimov, ale pokračoval zjednotením Nemecka, transformáciou strednej Európy a pokračuje dodnes ako príbeh zjednotenej Európy.

"Berlínsky múr padol a je dôležité, aby padali aj múry nedôvery v nás. Je veľmi dôležité, že si toto významné výročie pripomíname v čase, keď až príliš často počuť hlasy o pretrvávajúcom delení Európy na východ a západ," povedala prezidentka. Je presvedčená o tom, že je povinnosťou spraviť všetko pre to, aby na takéto hlasy nebol dôvod.

Prezidentka po prílete z Nemecka na Slovensko v sobotu popoludní médiám povedala, že je dôležité okrem pripomínania si 30. výročia zmeny aj to, aby bola táto zmena dotiahnutá do konca. "Aby ľudia cítili efekty zmeny a dôstojnosť života bežných ľudí sa zlepšoval. Aby to nebolo iba o pripomínaní si hodnôt, ale o reálnych zmenách v životoch ľudí," skonštatovala Čaputová. Taktiež uviedla, že sa spoločne s prezidentmi Nemecka, Česka, Poľska a Maďarska rozprávala aj o aktuálnej situácii v rámci Európskej únie a delili sa o svoje osobné skúsenosti spred 30 rokov. "Máme kus spoločných dejín, ale zároveň aj isté špecifiká v historickom vývoji," podotkla.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok