Počet nakazených syfilisom na východe už 12 rokov stúpa
Celkový počet hlásených pohlavných chorôb v minulom roku klesol, konštatuje to Národné centrum zdravotníckych informácií v publikácii Pohlavné choroby v SR 2011. "Pohlavné choroby sa týkali najmä slobodných," uvádza Peter Bubla z centra.
Najčastejšími diagnózami sú syfilis a kvapavka. Podľa zistení bolo vlani najviac pacientov so syfilisom z Košického a Bratislavského kraja. Najvyšší výskyt kvapavky bol zasa v Nitrianskom kraji. Celkovo za minulý rok registrujú 1 036 prípadov ochorení na choroby prenosné pohlavným stykom.
Pokiaľ ide o syfilis, vlani nahlásili 316 prípadov tohto ochorenia, čo je o 31 menej ako rok predtým. "Napriek miernemu poklesu sa však zďaleka neblížime k roku 1990, keď bolo evidovaných len 32 chorých na syfilis," uviedol Bubla. Vlani sa syfilisom nakazili najmä ľudia vo veku 25 až 34 rokov. Z celkovo 316 chorých bolo 146 žien, z toho 27 bolo tehotných. Takmer 80 percent pacientov sa liečilo v nemocnici, ostatní len ambulantne. Najviac pacientov so syfilisom bolo v Košickom kraji (90) a v Bratislavskom kraji (85) a najmenej v Trenčianskom (10) a Prešovskom kraji (deväť).
Košický kraj zaznamenáva za posledných 12 rokov neustály nárast pacientov so syfilisom. Zatiaľ čo v roku 2000 tam ochorenie diagnostikovali sedemnástim, vlani už hlásili 90 prípadov. Bratislavský kraj mal v roku 2000 hlásených až 226 ochorení na syfilis, takže v porovnaní s predchádzajúcim rokom tu počet pacientov klesol takmer trojnásobne. Najvyšší počet ochorení na syfilis v rámci Bratislavského kraja zaznamenávajú v okrese Bratislava II (19 prípadov), najmenej v okrese Bratislava I (päť prípadov).
V Košickom kraji bolo jednoznačne najviac prípadov v okrese Trebišov (58). V ostatných okresoch Košického kraja sa počty chorých na syfilis pohybovali od nula do šesť prípadov. Z celkového počtu chorých na syfilis bolo 19 pacientov vo veku do 18 rokov, pričom v dvoch prípadoch išlo o vrodený syfilis u detí do jedného roka. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo až 169 chorých na syfilis medzi slobodnými. Spomedzi pacientov v manželstvách bolo 42 mužov a 40 žien.
Kvapavku malo v minulom roku 155 ľudí. "Ochorenie sa už niekoľko rokov drží na približne rovnakej úrovni a zďaleka nedosahuje taký počet chorých, ako napríklad v roku 1980 s celkovým počtom až 3 168 prípadov," uviedol Bubla. Kvapavku hlásili najmä v Nitrianskom kraji (35), najmenej prípadov bolo v Prešovskom kraji (dva). V prevažnej miere postihovalo ochorenie mužov (112 zo 155 prípadov). Siedmi pacienti s kvapavkou boli neplnoletí. "Podobne ako pri syfilise, aj pri kvapavke bolo najviac chorých medzi slobodnými (84 prípadov)," hovorí Bubla.
Ochorenie však diagnostikovali aj 29 ženatým mužov a 13 vydatým ženám. Národné centrum zdravotníckych informácií sledovalo aj prevažne sexuálne prenosné choroby ako napríklad chlamýdiové infekcie, herpes pohlavných orgánov či chorobu vyvolaná vírusom HIV s následnými infekčnými a parazitárnymi chorobami. Choroby sa vyskytli najmä u mladších osôb. V skupine vo veku 15 až 24 rokov hlásili 184 pacientov (82 mužov a 102 žien), vo veku 25 až 34 rokov to bolo 192 chorých (110 mužov a 82 žien).