Do ulíc vyšli masy ľudí, parlament v Čile museli evakuovať

26.10.2019 07:09

Protestujúci v juhoamerickom štáte Čile sa pokúsili dostať na pozemok čilského Národného kongresu sídliaceho v prístavnom meste Valparaíso. Tento incident si vyžiadal evakuáciu budovy parlamentu. Polícia na stovky demonštrantov použila slzotvorný plyn.

Žiadali odstúpenie prezidenta

Demonštrácia prebiehala aj v čilskom hlavnom meste Santiago. Podľa starostky tejto metropoly Karly Rubilarovej mala pokojný priebeh a zúčastnilo sa na nej približne milión ľudí. Tí žiadali ekonomické reformy a odstúpenie prezidenta Sebastiána Piňeru. Protestujúci podľa agentúry AFP niesli národné vlajky aj vlajky domorodého obyvateľstva a spievali známe odbojové piesne z obdobia diktatúry Augusta Pinocheta (1974 - 1990).

V okolí Santiaga sa konali zároveň aj protesty vodičov kamiónov a šoférov spojov verejnej dopravy. K ich protestu sa pridalo i niekoľko ľudí v autách a na motocykloch, ktorí žiadali zrušenie súkromných diaľničných poplatkov. Armáda potvrdila, že zákaz vychádzania je v hlavnom meste naďalej v platnosti od piatku 23.00 h až do soboty 04.00 h miestneho času.

Čilský prezident Piňera, ktorého administratíva už týždeň čelí masovým protestom, povedal, že "si vypočul posolstvo" z piatkovej demonštrácie, ktorá je doposiaľ zrejme najväčšou v dejinách krajiny. Po tom, ako sa na pokojnej demonštrácii v hlavnom meste Santiago zúčastnilo takmer milión ľudí, prezident na Twitteri napísal: "Dnešný masový, radostný a pokojný pochod, v ktorom Čiľania žiadali spravodlivejšie Čile, otvára úžasné cesty do budúcnosti a (prináša) nádej". "Všetci sme si vypočuli to posolstvo. Všetci sme sa zmenili. Zjednotení a s božou pomocou sa vydáme na cestu k Čile, ktoré bude lepšie pre všetkých," povedal prezident, konkrétne opatrenia však neuviedol. Protesty sa v piatok konali aj v ďalších mestách vrátane miest Valparaíso, Punta Arenas a Viňa del Mar.

Proti vyšším cenám lístkov

Násilné protesty, ktoré si doteraz vyžiadali už 19 obetí, pôvodne vypukli minulý piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre, pričom demonštranti poškodili viacero jeho staníc, podpálili niekoľko autobusov a porozbíjali svetelnú signalizáciu na cestách. Okrem toho dav vyplienil a vypálil aj viacero nákupných stredísk.

Prezident Sebastián Piňera síce o deň nato v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, avšak protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok