Spis v kauze Rostasa a jeho článku o Židoch má stovky strán
Spisový materiál v prípade šéfredaktora časopisu Zem a Vek - Tibora Eliota Rostasa, na ktorého podal koncom minulého týždňa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku za extrémistické trestné činy, má 485 strán. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Sudca rozhodne o ďalšom postupe
Prípadom sa bude zaoberať sudca ŠTS v Pezinku a nie na pracovisku ŠTS Banská Bystrica. Sudca po naštudovaní spisu rozhodne o ďalšom postupe vo veci, teda či vytýči termín hlavného pojednávania, alebo vec vráti naspäť na doplnenie orgánom činným v trestnom konaní, alebo obžalobu zamietne.
"Prokurátor ÚŠP podal 17. októbra obžalobu na Špecializovaný trestný súd na T. E. R. obvineného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti," objasnila TASR koncom minulého týždňa hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
Negatívne postoje k židovskej komunite
Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil v časopise článok s názvom „Klin Židov medzi Slovanmi“, v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých títo vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite. "Uvedené historické citáty využil tak, že čitateľovi časopisu v danom článku predložil tvrdenia, že aj v súčasnej dobe sú pôvodom zlej spoločenskej situácie zásahy židovskej komunity, ktorá rozvracia súčasnú spoločnosť a uvedenými tvrdeniami vyvoláva nenávisť a potrebu zásahu voči židovskej komunite v Slovenskej republike. Pritom citovaný článok v časopise Zem a Vek je distribuovaný a predávaný na území SR a voľne zakúpiteľný v bežnom náklade ľubovoľnými osobami," dodala Tökölyová.
Podľa jej slov tým Tibor Eliot Rostas uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály, a spáchal taký čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, náboženské vyznanie.