Chlapec nutne potrebuje operáciu, ministerku žiadajú o riešenie

7.10.2019 12:26

Prípad 15-ročného chlapca s nádorom na mozgu, ktorý potrebuje ďalšiu operáciu, vyvolal spor medzi neurochirurgickými pracoviskami. Rodičia chlapca prestali dôverovať Neurocentru Detskej kliniky po tom, ako odmietla prevoz pacienta na pracovisko pre dospelých ako príliš rizikový. Na situáciu reagovali aj neurochirurgovia z UNB.

V hre je osud pacientov

Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb a Neurochirurgická klinika Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava na bratislavských Kramároch sa sporia o liečbu pacientov. Problém eskaloval po tom, čo 15-ročný pacient urgentne potrebuje reoperáciu. Obe strany vyzvali ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby situáciu riešila.

"Keďže táto situácia nie je ľahká pre všetkých zúčastnených a v hre je osud nielen tohto pacienta, ale aj ďalších, chcel by som touto cestou veľmi pekne poprosiť ministerku zdravotníctva o stanovisko," uviedol generálny riaditeľ národného ústavu Ladislav Kužela s dôvetkom, že tím NÚDCH je pripravený prípad riešiť.

Je rizikový prevoz len zámienkou?

Na situáciu reagovali aj neurochirurgovia z UNB. Tí adresovali ministerke Kalavskej list, v ktorom argumentujú tým, že riziko prevozu považujú za zámienku toho, aby "deti nemohli byť operované na našej etablovanej klinike s desiatkami rokov skúseností s operáciami komplikovaných detských stavov". Neurochirurgovia pripomenuli, že operácie detí na pracovisku boli od zeleného stola zastavené na jar tohto roku, keď vzniklo v NÚDCH neurocentrum, ktoré liečbu detských neurochirurgických pacientov "monopolizuje a rodičom odmieta poskytnúť súčinnosť, ak si pre svoje dieťa vyberú iného poskytovateľa".     

Neurochirurg Juraj Šteňo v reakcii zdôraznil, že neurocentrum NÚDCH vzniklo bez "akejkoľvek" účasti zamestnancov kliniky na Kramároch, ktorí deti s ochoreniami mozgu operovali desaťročia. Trvá preto na tom, aby sa operácie realizovali tak ako doposiaľ. Na otázku, či by bol ochotný operovať pacienta s vyhovujúcimi prístrojmi na pôde NÚDCH, Šteňo súhlasil. Takáto možnosť mu však podľa jeho vyjadrenia nebola oficiálne ponúknutá.

Presun chlapca zamietli

Mladého chlapca operovali s nálezom na mozgu ešte v júli. Je však potrebná jeho reoperácia. Šéf NÚDCH trvá na tom, že pracovníci ústavu postupovali pri zákroku správne, čo potvrdilo aj prestížne zahraničné pracovisko. Pacienta my mal opäť operovať neurochirurg Juraj Šteňo. Musia ho však previezť medzi dvoma budovami, čo Kužela zamietol s odôvodnením, že pre chlapca bude presun medzi klinikami "priveľmi rizikový". Matka chlapca pred médiami uviedla, že si operáciu syna želá, aj napriek tomu, že pri prevoze existuje riziko.

NÚDCH ponúka dve riešenia situácie. Buď neurochirurg Juraj Šteňo príde operovať na detskú kliniku, kde mu poskytnú ním žiadané špecializované pracovné nástroje a zoperuje pacienta, alebo ho zoperujú na klinike pre dospelých. Detský ústav si však dáva podmienku, aby sa na tom istom pracovisku následne realizovala aj starostlivosť o chlapca.

Na situáciu reagovali aj neurochirurgovia. Tí adresovali ministerke Kalavskej list, v ktorom argumentujú tým, že riziko prevozu považujú za zámienku toho, aby "deti nemohli byť operované na našej etablovanej klinike s desiatkami rokov skúseností s operáciami komplikovaných detských stavov".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok