Rokovania o denuklearizácii podľa KĽDR stroskotali. USA nesúhlasia
Pracovné rokovania Spojených štátov a Severnej Kórey o denuklearizácii Kórejského polostrova stroskotali. Oznámil to zástupca KĽDR na rokovaniach Kim Mjong-kil, informuje juhokórejská agentúra Jonhap. USA hodnotia rokovania pozitívne.
Prvé rozhovory od februára
Rokovania oboch štátov na pracovnej úrovni boli pozastavené od neúspešného februárového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Obnovili sa až teraz, keď sa predstavitelia oboch zmienených krajín stretli vo Švédsku. Kim Mjong-kil o stroskotaní rokovaní informoval pred ambasádou Severnej Kórey v Štokholme. Washington pritom obvinil, že na rozhovory prišiel s "prázdnymi rukami".
Kim Mjong-kil sa stretol so svojim náprotivkom, osobitným zástupcom amerického ministerstva zahraničných vecí v rokovaniach so Severnou Kóreou Stephenom Biegunom na ostrove Lidingö, ktorý je súčasťou Štokholmského súostrovia. Išlo o prvé jadrové rozhovory predstaviteľov oboch strán od konca februára, keď sa na summite vo vietnamskej metropole Hanoj stretli americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un. Stretnutie sa pre názorové rozdiely skončilo neúspechom.
Cieľom najnovšieho kola rozhovorov medzi USA a KĽDR bolo dosiahnutie zásadného pokroku v implementácii prelomovej dohody, ktorú Kim Čong-un a Trump dosiahli vlani v júni na summite v Singapure. Súčasťou tejto dohody je súbor vzájomných záväzkov v oblasti budovania nových bilaterálnych vzťahov, spoločné úsilie o dosiahnutie trvalého mieru na Kórejskom polostrove, ako aj spolupráca na "úplnej denuklearizácii" polostrova.
Američania sú spokojní
Spojené štáty naopak hodnotia rokovania pozitívne. Podľa Washingtonu si obe strany "dobre podiskutovali". Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová tak reagovala na predchádzajúce tvrdenia seveokórejského vyjednávača, ktorý hovoril o kolapse rokovaní. "Prvé vyjadrenia delegácie KĽDR neodrážajú obsah ani duch dnešnej diskusie, ktorá trvala 8 a pol hodiny," uviedla Ortagusová vo vyhlásení.
Rozhovory, ktoré sa konali neďaleko Štokholmu, pritom označila za dobré. Americká strana podľa nej na nich predložila viaceré "kreatívne myšlienky", ktoré bližšie nekonkretizovala. Washington podľa Ortagusovej akceptoval pozvanie Švédska, aby sa o dva týždne zúčastnil na ďalšom kole rozhovorov.