Nová rana pre Johnsona. Bývalý člen jeho strany prešiel k opozícii
Britský premiér Boris Johnson utrpel v sobotu novú ranu, keď ďalší bývalý člen vládnucej Konzervatívnej strany prešiel k opozičnej strane, ktorá sa snaží zvrátiť brexit.
Vychádzajúca hviezda strany
Prebehlíkom je bývalý štátny tajomník britského ministerstva školstva Sam Gyimah, ktorý sa pridal k Liberálnym demokratom. Jeho členstvo v tejto strane oznámili na jej výročnej konferencii v meste Bournemouth na juhoanglickom pobreží.
Gyimah bol vychádzajúcou hviezdou Konzervatívnej strany a v nedávnych straníckych voľbách aj krátko kandidoval proti Johnsonovi. V decembri roku 2018 sa však vzdal funkcie v britskej vláde, a to na protest proti vládnemu plánu na odchod krajiny z EÚ, ktorý podľa neho "nie je v národnom záujme Británie". Tvrdil tiež, že hlasovať zaň by znamenalo vydať sa na cestu neúspechu.
Od svojho odchodu z vlády Theresy Mayovej sa Gyimah pridal k politikom i radovým občanom, ktorí vyzývajú na opakovanie referenda o odchode Británie z EÚ, a je veľmi kritický k premiérovi Johnsonovi, ktorý trvá na tom, že brexit sa uskutoční v stanovenom termíne - 31. októbra -, či už s dohodou alebo bez nej.
Už šiesty, ktorý sa pripojil k liberálom
Rady konzervatívcov Gyimah opustil len niekoľko dní po rovnakom kroku konzervatívneho poslanca Phillipa Leeho a stal sa tento rok už šiestym zákonodarcom, ktorý sa pripojil k liberálnym demokratom. Tí majú v 650-člennej snemovni 18 poslancov.
"Je zrejmé, že u liberálnych demokratov sa schádzajú ľudia, ktorí chcú zostať v EÚ a ktorí si cenia otvorenú, spravodlivú a inkluzívnu spoločnosť," uviedla predsedníčka strany Jo Swinsonová. Gyimah bol súčasne jedným z 21 konzervatívnych poslancov, ktorých Johnson začiatkom septembra vylúčil zo strany za to, že hlasovali s opozíciou proti jeho plánu ohľadom brexitu.
Vo svojom príhovore k účastníkov konferencie Lib Dems v Bournemouthe Gyimah povedal, že rozhodovanie o tom, či sa pridá k Lib Dems, nebolo ľahké. Dodal, že svoj postoj a postavenie v Konzervatívnej strane začal analyzovať, keď expremiérka Mayová začala viesť rokovania o podmienkach odchodu Británie z EÚ. Uviedol, že v súvislosti s brexitom nevidí problém len na strane konzervatívcov, ale aj u labouristov, ktorí majú podobne netolerantný prístup a bazírujú na doktrínach.