Zbraňou boli veľké lietadlá. Pred 18 rokmi v USA zahynuli tisíce ľudí

11.9.2019 08:14

Presne pred 18 rokmi sa celý svet stal svedkom bezprecedentného útoku na Spojené štáty. Po nárazoch štyroch lietadiel a páde newyorských Dvojičiek prišlo o život takmer tritisíc ľudí. Pripomeňme, si, ako táto tragédia vyzerala.

Svet zostal po útokoch v šoku

Skupina devätnástich teroristov zaútočila v unesených dopravných lietadlách na významné budovy v Spojených štátoch 11. septembra 2001. Koordinované samovražedné útoky, pri ktorých zahynulo takmer 3 000 ľudí z 93 krajín sveta a zranenia utrpelo ďalších asi 6 000 ľudí, vtedy šokovali celý svet. Tieto tragické udalosti viedli k schváleniu tvrdej protiteroristickej legislatívy vo viacerých štátoch a k celosvetovému sprísneniu bezpečnostných opatrení a systému kontrol na medzinárodných aj vnútroštátnych letiskách.

Prvé lietadlo s plnými palivovými nádržami vrazilo do severnej výškovej budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku o 8:45 miestneho času. O 18 minút neskôr narazilo do južnej budovy druhé lietadlo. Nárazy a výbuch spôsobili v zasiahnutých výškových budovách rozsiahle požiare, následne sa budovy zrútili.

Tretie lietadlo teroristi nasmerovali do Washingtonu na sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagonu, a vrazili do západnej strany budovy o 9:45. Štvrté unesené lietadlo sa zrútilo do neobývanej oblasti v Pensylvánii pravdepodobne po tom, keď sa ho niekoľko cestujúcich a posádka pokúsili znovu dostať pod svoju kontrolu. Na palubách lietadiel nikto neprežil.

Zbabelec bez viery podnikol útok na slobodu

Po bezprecedentnom teroristickom útoku vtedajší americký prezident George Bush uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti a prehovoril k Američanom. „Dnes ráno zbabelec bez viery podnikol útok na slobodu,“ povedal a dodal, že už podnikol príslušné kroky na zabezpečenie fungovania americkej vlády a nájdu a potrestajú tých, ktorí sú za útoky zodpovední. Podľa prezidenta Busha rovnaký osud postihne aj krajinu, ktorá teroristom poskytne úkryt. V reakcii na útoky vyhlásili Spojené štáty „vojnu proti terorizmu“, uskutočnili inváziu do Afganistanu a hnutie Taliban, ktoré poskytovalo islamským teroristom zázemie, odstavili v krajine od moci.

Útočníci pochádzali zo Saudskej Arábie a ďalších siedmich arabských krajín, útok financovala al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina. Spojené štáty po ňom roky neúnavne pátrali, až ho napokon zastrelili príslušníci americkej špeciálnej jednotky v Pakistane. Smrť Usámu bin Ládina potvrdil 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama.

Teroristické útoky z 11. septembra 2001 zasiahli aj ekonomiku Spojených štátov a mali negatívny dopad predovšetkým na cenu ropy na svetových trhoch. Kolaps cestovného ruchu v Európe spôsobený strachom z cestovania lietadlom viedol k stratám v príjmoch leteckých spoločností. Tieto okolnosti vplývali aj na postupný pokles amerického dolára voči euru v rokoch 2002 a 2003.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok