Neobhájiteľná, tvrdí prezidentka o Jankovskej kauze s Kočnerom

26.8.2019 12:03

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je neobhájiteľné, aby Monika Jankovská zotrvala na poste štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Vyplýva to z vyhlásenia prezidentky, ktorým reagovala na uniknutú komunikáciu Mariana Kočnera a na veci, ktoré z komunikácie vyplývajú.

Justícia potrebuje očistu od tých, ktorí zlyhali

Zotrvanie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej vo funkcii je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej neobhájiteľné. Uviedla to vo vyhlásení k aktuálnej politickej situácii. Na margo medializovaných informácií skonštatovala, že spravodlivosť bola na Slovensku tovarom a istí ľudia si ju dokázali kúpiť. Takýto stav sa podľa nej musí skončiť. Zároveň vyjadrila podporu vyšetrovateľom a prokurátorom.

"Osobné motívy dnes musia ustúpiť všeobecnému záujmu, ktorým je najmä dôveryhodnosť inštitúcií. Pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné zotrvávať na jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti," uviedla prezidentka na margo Jankovskej, ktorá minulý týždeň odovzdala polícii svoj mobilný telefón.

Monike Jankovskej vo štvrtok zadržali policajti mobilný telefón. Okrem nej mobily odobrali aj viacerým sudcom či prokurátorom. Údajne ide o prokurátora Bystríka Paloviča, sudkyne Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú, ako aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

https://www.scribd.com/embeds/423209612/content?start_page=1&view_mode=scroll&access_key=key-jDKAWOYGNMixXgEY1J6W&show_recommendations=true

Slovenská justícia podľa prezidentky potrebuje očistu od tých, ktorí zlyhali. Považuje za nevyhnutné prijať také zmeny v justičných orgánoch, ktoré umožnia riadne a nezávislé vyvodzovanie zodpovednosti. Hovorila o potrebe nezávislej policajnej inšpekcie, funkčného disciplinárneho súdnictva a efektívneho systému profesijnej etiky. Za dôležité tiež považuje rýchle a objektívne vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a všetkých okolností, ktoré vražde predchádzali.

"V tejto súvislosti považujem za dôležitú najmä výzvu dozorujúcich prokurátorov predstaviteľom tých štátnych inštitúcií, ktorí majú informácie o spomínaných skutočnostiach (lebo sami sú v správach spomínaní), aby sa prihlásili a vypovedali pred vyšetrovacími orgánmi," uviedla Čaputová, podľa ktorej to bude pre spoločnosť prospešnejšie ako "kolektívne v médiách sledovať ich neskoršie výhovorky a vyviňovanie sa".

Pavúky pôsobia ako zastrašovanie

Podľa prezidentky je tiež potrebné dôveryhodné vysvetlenie, prečo a z koho iniciatívy boli lustrovaní nielen novinári, ale aj prokurátori, ktorí sa vyšetrovaniu vraždy venujú. "Zostavovanie pavúkov s citlivými informáciami o príbuzných totiž pôsobí ako zastrašovanie a nápadne pripomína praktiky minulosti," poznamenala Čaputová. Prezidentka zároveň vyzvala všetkých občanov, aby nestrácali vieru v spravodlivosť, pretože spoločnosť, v ktorej takáto viera nie je, nemôže byť demokratická. Varovala pred bagatelizovaním medializovaných informácií a znecitlivením. Upozornila, že správy nevypovedajú o súčasnom vplyve obvinených, ale hlavne o rokoch predtým, keď svoju moc budovali. "A viacerí, ktorí im podľa všetkého pri tom asistovali, hoci mali slúžiť spravodlivosti, naďalej pôsobia vo verejných funkciách," dodala.

Jankovskej koniec na poste štátnej tajomníčky chce aj šéf OĽANO Igor Matovič, ktorý ráno zorganizoval protest pred ministerstvom spravodlivosti. Jankovská si údajne vymieňala s obvineným Marianom Kočnerom množstvo správ a v komunikácii pokračovala aj po vražde Jána Kuciaka. Podľa Matoviča sa Jankovská snaží zahladiť kauzu "na štýl pána Mizíka", ktorý sa po obvinení z extrémizmu tváril, že nevie robiť s počítačom. Štátna tajomníčka vraj veľmi dobre vedela, že si s Kočnerom píše.

Na prípad reagoval aj poslanec a šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej zo Smeru, podľa ktorého ešte nemáme "dostatok informácií". Na prípad sa vraj pozerá "s veľkým záujmom". "Som zvedavý, ako sa to vyvinie. Nevieme dostatok informácií, nevieme, v akom procesnom štádiu je to, či sa niečo deje, vieme tam len o jednom úkone, takže počkáme si na ďalšie konanie," povedal Madej. Podľa Madeja je príliš skoro reagovať na situáciu. "Beriem na vedomie to, že podala nejaké trestné oznámenie, opakujem, že je to ešte príliš málo informácií, ktoré máme. Pre mňa ešte nie sú overené."

"Je to nóvum, aj pokiaľ ide o sudcov. Vítam konanie polície, pokiaľ vedia, čo robia a pokiaľ majú zákonný postup, tak môžem povedať, že budem ich konanie rešpektovať," odpovedal šéf výboru na otázku, či si pamätá, že by niekedy polícia zabavila mobilný telefón štátnemu tajomníkovi pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Jankovská: Nekomunikovala som s ním

Jankovská prostredníctvom sociálnej siete Facebook uviedla, že podá trestné oznámenie na lídra OĽaNO Igora Matoviča za ohováranie. Komunikáciu i stretnutie s Kočnerom poprela.

"S obvineným M.K. som nekomunikovala ani som sa s ním nestretla. Naopak Igor Matovič nepoprel, že s obvineným M.K. komunikoval a existujú smsky, ktoré to dokazujú. Tento pán používa klebety ako fakt. Ja ako právnička zásadne rozlišujem medzi faktami a ohováraním. Podávam trestné oznámenie na Igora Matoviča za ohováranie a podnikám ďalšie právne kroky ohľadom údajnej komunikácie s M.K. a z toho vyplývajúcich úkonov vykonaných orgánmi činnými v trestnom konaní, " napísala na Facebooku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok