Šetrite, vyzval minister financií po zlých správach o ekonomike
Za výrazným spomalením rastu slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roka sú podľa ministra financií Ladislava Kamenického najmä externé faktory. Pripustil, že vyrovnaný rozpočet je ohrozený a vyzval ministrov, aby začali v rezortoch šetriť.
Situácia je zrejme vážna
Rast hrubého domáceho produktu spomalil výraznejšie, než rezort očakával. Ak aktuálne spomalenie bude pokračovať v druhom polroku, situácia bude podľa ministra vážna. Pripustil aj ohrozenie cieľa vyrovnaného rozpočtu v tomto roku. Vyzýva preto ministrov, aby začali šetriť.
"Podľa aktuálnych výsledkov spomalil rast ekonomiky oveľa výraznejšie, než sme očakávali, a to na úroveň 1,9 %, namiesto očakávaných 3,5 %. Rozpočet na tento rok bol pritom postavený na raste na úrovni 4,5 %. Za spomalením vidím najmä externé faktory, či už je to vývoj v Nemecku, alebo obchodné vojny medzi Čínou a USA. Spomalenie sa aj vzhľadom na tieto faktory očakávalo, ale nie tak rýchlo a na takej úrovni," poznamenal Kamenický.
Prichádzajú zlé správy
Ak bude ekonomika v spomaľovaní pokračovať aj v druhom polroku, minister priznáva, že situácia bude vážna. "Dnes je to sto dní, čo som vo funkcii ministra. Tak ako som už pri svojom menovaní uviedol, toto kreslo je horúce a dnes je priam žeravé. Každý minister sa teší, keď ekonomika rastie. Po mojom nástupe sa karta ale začala obracať a prichádzajú zlé správy. Ak sa aktuálny trend potvrdí aj v druhom polroku, situácia bude vážna. Ako minister financií sa preto musím k týmto skutočnostiam postaviť čelom," uviedol Kamenický.
Rozpočet na tento rok mal byť po prvýkrát v histórii vyrovnaný. "Musím však povedať, že po dnešných správach je tento cieľ ohrozený. Mojou prioritou bude 'ukočírovať' tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie," poznamenal Kamenický. Preto vyzval ministrov, aby spoločne začali šetriť. "Každý musí začať sám od seba a namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na Ministerstvo financií SR na dodatočné peniaze, začali hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze," vyhlásil Kamenický. V súvislosti s ďalšími krokmi v najbližšom období uviedol, že si počká na čísla zo septembrovej prognózy. "Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať, bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov," avizoval Kamenický.
SaS: Na ochladenie nie sme pripravení
Slovensko nie je pripravené na spomalenie ekonomického rastu, tvrdí opozičná strana SaS. "Problémom Slovenska je, že na prichádzajúce ekonomické ochladenie, ktoré môže prerásť do recesie, nie je vôbec pripravené. Naopak, vláda nerobí nič pre zlepšenie podnikateľského prostredia a na úrovni fiškálnej politiky devastuje aj verejné financie výdavkami, ktoré nepôsobia anticyklicky, teda proti kríze, ale ešte ju prehĺbia," uviedla v stanovisku pre médiá podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.
Ak by tejto vláde podľa SaS záležalo na budúcnosti Slovenska, jeho dobrej odolnosti čeliť krízam, tak by sa podľa europoslanca a tímlídra SaS pre verejné financie Eugena Jurzycu "vo zvyšku volebného obdobia zdržala v hospodárskej politike rozhodnutí, ktoré nie sú podložené odbornými analýzami, ale len krátkozrakým politickým marketingom". "Strana SaS na prichádzajúce spomalenie ekonomického rastu a potrebu prispôsobiť sa mu upozorňuje pri každej príležitosti, keď zo strany vlády prichádzajú návrhy, ktorých vplyvy na ekonomiku ešte viac zhoršia," dodala Kiššová.
Rast slovenskej ekonomiky spomalil oveľa výraznejšie, než kompetentní očakávali - na úroveň 1,9 % namiesto očakávaných 3,5 %.