K požiaru išli baníci i záchranári. Pred 10 rokmi všetci zahynuli

9.8.2019 20:00

Najväčšia tragédia v dejinách novodobého baníctva na Slovensku sa odohrala presne pred desiatimi rokmi. 10. augusta 2009 v Bani Handlová zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov, ktorých zavolali k požiaru hlboko pod zemou. V meste si ich pamiatku pripomínajú na spomienkovom podujatí, ktoré dostalo názov Deň bielych ruží.

Posledný telefonát a potom mohutný výbuch

Pred desiatimi rokmi o 7.00 h vypukol vo východnej šachte v hĺbke 330 metrov požiar. Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť. O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Tí sa o 8.30 h pripojili k deviatim baníkom hasiacim požiar. Vtedy bolo pod zemou 20 ľudí.

O 9.30 h dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar, ktorý vznikol oxidáciou uhlia. Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo. V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov. Pod zemou vyhasli životy 20 baníkov, ďalší deviati baníci utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.

Deň obetí banských nešťastí, známy aj pod názvom Deň bielych ruží, sa prvýkrát pripomínal ako pamätný deň v roku 2011.

banahandsv110809nr70044329_ac1100ae-c7f7-07ee.jpg Foto:

Vládni predstavitelia pred novinármi

V noci o 23.00 h sa pred novinárov a televízne štáby postavili vládni predstavitelia, ktorí na miesto nešťastia prišli krátko popoludní, vedúci banských záchranárov Stanislav Paulík, riaditeľ baní Peter Čičmanec a primátor mesta Rudolf Podoba so správou - všetkých 11 záchranárov a deväť baníkov je mŕtvych. Podmienky v bani pri výbuchu boli nezlučiteľné so životom. V utorok 11. augusta 2009 vzniklo pri vstupe do banského závodu v Bani Handlová pietne miesto s kondolenčnou listinou. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila na stredu 12. augusta 2009 štátny smútok. Na povrch zeme záchranári vyniesli zvyšných 14 telesných pozostatkov baníkov.

Symbolická rozlúčka so zosnulými baníkmi bola stanovená na 20. augusta o 16.30 h na Námestí baníkov. Posledné rozlúčky a pohreby si rodiny organizovali individuálne. Pamätník tragédie predstavuje bronzové súsošie baníka v minulosti a súčasnosti. K nemu sa pravidelne od roku 2011 kladú kvety a vence. Rok po tragédii osadili pri pamätníku aj pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril Handlovčan, akademický maliar Rudolf Cigánik.

hanbantlac110809nr40044175_ac1100ae-c888-315b.jpg Foto:

Vinu nesú traja zamestnanci

Trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza Ladislava Halbavého, Jozefa Tataláka a Dalibora Richtera samosudca Okresného súdu v Prievidzi 7. mája 2015 uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia vo veci tragického výbuchu v Bani Handlová a uložil im tresty odňatia slobody v trvaní od piatich do ôsmich rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov v bani. Kauzou sa následne zaoberal Krajský súd v Trenčíne, ktorý zrušil pôvodný rozsudok okresného súdu a vec mu vrátil s tým, aby ju znovu prerokoval a rozhodol.
Koncom februára 2018 sa prípad výbuchu v Bani Handlová dostal na stôl príslušných štruktúr Európskej únie.

Obrátil sa na ne bývalý banský inšpektor a vedúci komisie na vyšetrenie príčin výbuchu Vladimír Tejbus, podľa ktorého sa tragédia odohrala inak, ako tvrdí oficiálna verzia. Podľa Tejbusa príčinou nešťastia nebola príroda, ale ľudský faktor. Naposledy sa Okresný súd v Prievidzi kauzou zaoberal 26. novembra 2018. Na pojednávaní vypovedal práve Tejbus. Hlavné pojednávanie odročil sudca na neurčito.

20090811-handlova-bana-tragedia-020044151_ac1100ae-c907-eac9.jpg Foto:
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok