Africký mor ošípaných sa šíri po Slovensku, potvrdili ďalšie prípady

7.8.2019 13:55

Na Slovensku potvrdili ďalšie dva prípady Afrického moru ošípaných, pričom ohnisko sa nachádza na území Trebišovského okresu. Nové prípady sa objavili v obci Somotor a v obci Rad, niekoľko kilometrov od ostatných prípadov. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva.

Zdroj nákazy nie je jasný

Africký mor ošípaných na území Trebišovského okresu sa rozšíril o ďalšie dva prípady. Tretí prípad bol v blízkosti druhého prípadu, v obci Somotor, časť Nová Vieska pri Bodrogu. Štvrtý prípad bol v obci Rad, so vzdialenosťou niekoľko kilometrov od ostatných prípadov. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva.

Ošípané v daných obciach budú v dôsledku nariadených veterinárnych opatrení utratené a zaslané na vyšetrenie do referenčného laboratória vo Zvolene. Zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný, v súčasnosti prebieha epizootologické šetrenie. Celkovo tak ide už o štyri prípady AMO na Slovensku. Agrorezort bude o vývoji nákazy naďalej aktuálne informovať. Do ochranného pásma sú zaradené obce, a to minimálne tri kilometre od ohnísk, Strážne, Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice, Svätuše.

Do pásma pozorovania sú zaradené obce, minimálne 10 kilometrov od ohnísk, Viničky, Klín nad Bodrogom, Ladmovce, Zemplín, Pribeník, Borša, Bara, Dobrá, Kráľovský Chlmec, Cejkov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Kašov, Veľká Tŕňa, Luhyňa, Veľaty, Michaľany, Hrčeľ, Kysta, Novosad, Zemplínske Jastrabie, Brehov, Zatín, Bol', Soľnička, Poľany, Leles, Bačka, Biel, Veľké Trakany, Malé Trakany, Čierna nad Tisou, Čierna, Bot’any, Ptrukša, Byšta, Brezina, Kazimír, Lastovce, Stanča, Zemplínska Nová Ves, Zemplínsky Branč, Kožuchov, Zemplínske Hradište, Hraň, Sirník, Malčice, Petrikovce, Veľké Raškovce, Ižkovce, Beša, Čičarovce, Veľké Kapušany, Maťovské Vojkovce, Budince, Kapušianske Kľačany, Ruská, Veľké Slemence.

Šíri sa priamym aj nepriamym kontaktom

Prvý výskyt AMO bol na Slovensku potvrdený 25. júla 2019 a ohnisko bolo v obci Strážne v okrese Trebišov, kde boli utratené štyri ošípané v rámci opatrení na zabránenie šírenia nákazy. Následne 30. júla 2019 boli utratené a neškodne odstránené všetky ošípané v obci. Od ošípaných boli odobraté vzorky krvi na zistenie či boli, resp. neboli nakazené vírusom AMO. Na základe rokovania expertnej skupiny pre AMO boli odporúčané RVPS Trebišov vydať pre obec Strážne dodatočné opatrenia, vrátane zákazu chovu ošípaných v obci. Na východe Slovenska zaznamenali aj druhý prípad nákazy AMO v obci Veľký Kamenec. Tam cez posledný júlový víkend uhynula ošípaná z domáceho chovu. Dňa 30. júla bolo potvrdené, že príčinou úhynu bolo práve infikovanie vírusom AMO.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok