Čaká ho ťažká úloha, myslí si o Johnsonovom víťazstve Pellegrini
Na víťazstvo Borisa Johnsona v straníckom súboji reagujú aj politici v zahraničí. Americký prezident Donald Trump označil výsledok hlasovania za skvelý, Irán zase vyzval nastupujúceho premiéra na vzájomný rešpekt. Európska únia ale varuje, že úpravy v dohode o brexite sa mu presadiť nepodarí.
Pellegrini očakáva konštruktívne vystupovanie
Budúceho britského premiéra Borisa Johnsona čaká ťažká úloha dotiahnuť tzv. brexit do úspešného konca. V reakcii na jeho víťazstvo vo vnútrostraníckych voľbách britskej Konzervatívnej strany to uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý mu zablahoželal k zvoleniu.
"Očakávam, že nový britský premiér ako náš kolega v Európskej rade bude v ďalších diskusiách vystupovať rovnako konštruktívne ako bývalá premiérka Theresa Mayová," povedal Pellegrini. Ako poznamenal, uvidí sa, s akým plánom a požiadavkami osloví ostatných lídrov v Európskej únii. "Možností však nie je veľa," poznamenal šéf kabinetu. Slovensko je podľa jeho slov spolu s ostatnými otvorené ďalším diskusiám o budúcich vzťahoch, avšak právny text dohody považuje za konečný. "SR má záujem na riadenom odchode Veľkej Británie z Európskej únie, bude to najlepší možný scenár pre obe strany," uzavrel Pellegrini.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zablahoželal Johnsonovi k zvoleniu za nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý bude zrejme čoskoro aj britským premiérom. Zaríf však tiež varoval, že jeho krajina bude "chrániť" svoje vody v Perzskom zálive.
"Blahoželám svojmu bývalému rezortnému partnerovi Borisovi Johnsonovi, že bude premiérom Spojeného kráľovstva," uviedol Zaríf na Twitteri v čase napätia medzi oboma krajinami vyvolanom vzájomným zadržiavaním ropných tankerov. "Irán nechce konfrontáciu. Ale máme 1500 míľ pobrežia Perzského zálivu. Sú to naše vody a budeme ich chrániť," napísal šéf iránskej diplomacie.
Námorné ochranné sily
Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v súvislosti so zadržaním britského tankera vyhlásil, že Spojené kráľovstvo chce zriadiť v Perzskom zálive námorné ochranné sily pod vedením Európy, pričom však tiež zdôraznil, že Londýn nehľadá konfrontáciu s Iránom. Huntov návrh zaznel po tom, čo Irán zadržal 19. júla v Hormuzskom prielive ropný tanker plávajúci pod britskou vlajkou.
Incident so zadržaním britskej lode prišiel po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii. Zadržanie britského tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny.
Bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson bude s najväčšou pravdepodobnosťou novým britským premiérom, ale tiež lídrom Konzervatívnej strany. Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160.000 členov strany.