Čaputová pripomenula čínskemu ministrovi problémy s ľudskými právami

10.7.2019 14:32

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Ji otvorila aj otázku dodržiavania ľudských práv v Číne. Informuje o tom na svojom Facebooku. Wang Ji sa stretol aj s rezortným kolegom Miroslavom Lajčákom - témou boli vzájomné vzťahy, ale aj globálne otázky.

Kritizovala, ale aj ocenila čínske kroky

"Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou," uviedla slovenská hlava štátu.

Čaputová pripomenula, že v tomto roku si pripomenieme 70 rokov od nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov. Je presvedčená, že by malo byť spoločným cieľom ďalej rozvíjať bilaterálne vzťahy v duchu vzájomného rešpektu a dialógu, ktorý bude založený na hodnotách, ktoré Slovensko ako člen Európskej únie vyznáva. Obaja hovorili aj o tom, čo môžu urobiť, aby zmiernili následky klimatickej krízy a čo robia ako štáty, aby naplnili záväzky. "Ocenila som, ako Čína pristupuje k znižovaniu emisií," dodala prezidenta, ktorá si za jednu zo svojich priorít v úrade vytýčila práve ochranu životného prostredia. Čaputová už pred nástupom do funkcie avizovala, že sa pri citlivých rokovaniach bude snažiť hľadať rovnováhu medzi ekonomickými záujmami krajiny a hodnotami, ako sú demokracia a ľudské práva.

S Lajčákom o exporte aj brexite

Vzájomné vzťahy, ale aj globálne otázky boli hlavnými témami rozhovoru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a jeho čínskeho kolegu. Ministri hovorili o vzájomných vzťahoch a globálnych témach, okrem toho aj o slovenskom predsedníctve v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), slovenskom záujme zvýšiť export do Číny či o spolupráci v oblasti školstva a kultúry. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Ministri nadviazali na dialóg z návštevy Lajčáka v Pekingu v apríli tohto roku. „Čína predstavuje jedného z kľúčových aktérov na poli medzinárodnej politiky. Máme záujem udržiavať s vami dialóg v súlade s politikou EÚ na základe princípu jednej Číny. Želáme si priateľské vzťahy a dialóg na najvyššej úrovni založený na vzájomnom rešpekte,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Podčiarkol pritom záujem Slovenska o zvýšenie obchodno-ekonomickej spolupráce, vrátane slovenského exportu do Číny. V tejto súvislosti vyzdvihol nedávne podpísanie protokolu o vývoze slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Číny a dodal, že Slovensko má záujem rokovať aj o vývoze ďalších potravinárskych výrobkov.

Partneri potvrdili záujem o ďalšie posilňovanie vzťahov aj v oblasti školstva a kultúry. „Verím, že v blízkej budúcnosti podpíšeme medzivládnu dohodu o vzájomnom uznávaní vysokoškolských diplomov, vysvedčení a akademických titulov, ako aj nový Program kultúrnej spolupráce na roky 2020 - 2024 medzi Ministerstvom kultúry SR a čínskym rezortom kultúry a cestovného ruchu,“ pokračoval šéf slovenskej diplomacie. Zároveň upozornil na angažovanie sa Bratislavy v iniciatívach, v rámci ktorých je možné využiť geografickú polohu Slovenska a jej tranzitný potenciál. Ministri vyjadrili pripravenosť rozvíjať vzájomnú spoluprácu aj na multilaterálnej úrovni a diskutovali o možnostiach vzájomnej podpory kandidatúr do medzinárodných organizácií.

Z aktuálnych medzinárodnopolitických otázok dominovala problematika brexitu ako aj význam multilateralizmu a dodržiavania medzinárodného práva. Lajčák informoval partnera o hlavných cieľoch a výzvach slovenského predsedníctva v OBSE a o výsledkoch tohtotýždňového neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí účastníckych štátov tejto organizácie na Štrbskom Plese.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok