Dohoda je v troskách. Irán obohatil urán a hovorí o plutóniu
Kľúčová medzinárodná jadrová dohoda je v troskách. Irán oznámil, že ju o 60 dní tretíkrát úmyselne poruší, ak zostávajúce strany dohody nenájdu spôsoby, ako čeliť americkým sankciám voči Teheránu. Už začal s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je 3,67 percenta a chce upraviť svoj reaktor tak, aby mohol získať plutónium.
"Západ by nemal kritizovať legitímne rozhodnutia Iránu, ale nájsť praktické riešenia s cieľom presvedčiť nás, aby sme sa držali dohody," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví. Dodal, že tretia fáza porušovania dohody sa začne v septembri, ak Západ nepristúpi k takýmto krokom.
Teherán minulý týždeň uviedol, že prekročil 300-kilogramový limit pre zásoby nízko obohateného uránu, stanovený medzinárodnou jadrovou dohodou z roku 2015. V nedeľu začal s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je 3,67 percenta. Teheránske vedenie uviedlo, že urán obohacujú podľa potreby na päť až dvadsať percent. Na výrobu atómovej bomby musí byť urán obohatený na 90 percent. Dosiahnutie tejto úrovne z 20 percent sa považuje za relatívne rýchly proces.
Tretia fáza porušovania dohody má zahŕňať rekonfigurovanie ťažkovodného reaktora, aby bol opäť schopný vyrábať plutónium. Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom. Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.