Lídri krajov kritizujú nový zákon, spôsobil by miliónové výpadky

21.6.2019 13:03

Samosprávne kraje nesúhlasia s návrhom zákona týkajúceho sa zmeny ich financovania. Hovoria pritom o populistických opatreniach. Kritizujú, že návrh nebol v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Samosprávne kraje majú na úkor tohto zákona prísť až o 45 miliónov eur.

Treba zvážiť daňový mix

Poslankyňa za Most-Híd Irén Sárközy vyzýva predsedov samosprávnych krajov, aby pouvažovali, čo vedia urobiť doma v samosprávach, aby zefektívnili výberové konania, zlepšili správu svojho majetku alebo predali nepotrebný majetok.

Uviedla to pred novinármi ako reakciu na vyhlásenia predsedov samosprávnych krajov, ktorí kritizujú návrh zákona z dielne koaličného Mosta-Híd. Nezdaniteľná časť základu dane by sa podľa poslancov za Most-Híd mala zvyšovať z 19,2-násobku na 21 násobok životného minima.

"Rozprávajme sa o daňovom mixe, hovorme o tom, či sú správne nastavené kompetencie, či niektoré netreba presunúť zo samospráv na stranu štátu," povedala poslankyňa. Podľa nej všetky dane z príjmov fyzických osôb idú samosprávam. "Ak budú nižšie dane pre ľudí, tak budu nižšie príjmy pre samosprávy, tak riešme či netreba daňový mix. Možno daňový mix by bol lepší spôsob financovania samospráv," dodala s tým, že možno treba uvažovať o nastavení daňového mixu.

Takmer 45 miliónov eur

Združenie samosprávnych krajov SK8 zásadne nesúhlasí so zámerom skupiny poslancov strany Most-Híd zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane daňovníkov. Ak by bol poslanecký návrh zákona o dani z príjmov schválený, spôsobí krajom výpadok príjmov 44,7 milióna eur. Tieto peniaze by mohli krajské samosprávy použiť napríklad na rozvoj sociálnej starostlivosti, zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúru alebo na modernizáciu ciest. Združenie SK8 to uvádza vo svojom stanovisku k poslaneckému návrhu o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane.

„Združenie SK 8 považuje za neprípustné, aby legislatíva, ktorá má negatívny dopad na rozpočty samospráv, bola schvaľovaná ako poslanecký návrh. Predstavitelia poslaneckého klubu vôbec nerokovali so zástupcami samosprávnych krajov, ani s mestami a obcami, ktorých sa táto novela priamo dotkne v podobe nižších príjmov. SK8 a ani ostatné samosprávy a verejnosť nemali pri poslaneckom návrhu možnosť zapojiť sa do odbornej diskusie v rámci pripomienkového konania. Návrh prichádza v čase, keď samosprávy čelia zvýšeným nárokom takých opatrení, ako je napríklad zvýšenie platov zamestnancov alebo zavedenie rekreačných poukazov,“ povedal predseda SK 8 Jozef Viskupič.

Chcú zvýšiť nezdaniteľnú časť základu

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť podľa neho vyčíslila vplyv tohto poslaneckého návrhu s tým, že v dôsledku jeho zavedenia sa zhorší udržateľnosť verejných financií. Príjmy samospráv budú nižšie o 149 miliónov eur, z toho dopad na samosprávne kraje bude 44,7 milióna eur. Jednotlivé kraje prídu o čiastky od 4,8 milióna eur (Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky) až po 6,6 milióna eur (Prešovský). „Združenie SK8 sa obráti na všetkých poslancov a príslušné výbory Národnej rady SR, ktorým bol tento návrh zákona pridelený na prerokovanie, aby tento návrh novely zákona nepodporili,“ dodal Viskupič.

Nezdaniteľná časť základu dane by sa podľa poslancov za Most-Híd mala zvyšovať z 19,2-násobku na 21 násobok životného minima. Ide o kompromisný návrh, pôvodný rátal ešte s ďalším zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane na 22,7-násobok životného minima. Vyššiu nezdaniteľnú časť by si fyzické osoby mohli prvýkrát uplatniť za daňové obdobie 2020, teda pri daňových priznaniach podávaných v roku 2021.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok