Himalájske ľadovce sa dramaticky zmenšujú, ukázali to špionážne fotky
Pri porovnávaní špionážnych fotografií z čias studenej vojny prišli na to, že himalájske ľadovce sa topia takmer dvakrát rýchlejšie ako v roku 1975. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Science Advances.
Ľadovce sa zmenšujú o pol metra ročne
Fotografie, o ktoré sa počas studenej vojny postarali špionážne satelity, odhalili dramatický úbytok himalájskych ľadovcov. Vedci porovnali fotky amerického prieskumného programu s nedávnymi výsledkami pozorovaní vesmírnych lodí a zistili, že za uplynulých 40 rokov sa proces topenia ľadovcov zdvojnásobil. Od roku 2000 sa ľadovce zmenšujú o približne pol metra ročne, pričom hlavnou príčinou sú klimatické zmeny.
Fotografie pochádzajú zo 70. a 80. rokov minulého storočia, keď USA vyslali do vesmíru 20 satelitov, ktoré tajne fotografovali Zem. Zábery v roku 2011 odtajnili a Geologická služba Spojených štátov ich digitalizovala pre vedecké účely.
Voda bude spôsobovať záplavy
Fotky, ktoré zachytávajú oblasť Himalájí, porovnali so súčasnými zábermi od NASA a japonskej vesmírnej agentúry. Tím z Columbia University sa zameral na 650 ľadovcov v Himalájach a zistil, že od roku 1975 do roku 2000 stratili každoročne štyri miliardy ton ľadu.
V rokoch 2000 až 2016 sa však ľadovce topili v priemere dvakrát rýchlejšie, a teda prišli každoročne o približne osem miliárd ton ľadu, čo by podľa Joshuu Maurera z Columbia University vystačilo na naplnenie 3,2 milióna olympijských bazénov ročne. Ako dodal, ľadovce strácajú najviac ľadu v spodných častiach, pričom v niektorých prípadoch sú tenšie každý rok aj o päť metrov.
Takáto strata bude mať podľa vedcov obrovské následky. Voda z roztopených ľadovcov bude napríklad spôsobovať záplavy. Po roztopení horských ľadovcov stratia vodu rieky, ktoré sú dôležité pre milióny ľudí v období sucha.