Prezident Si pricestoval na návštevu KĽDR, u Kima sa zdrží dva dni
Čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval v Pchjongjangu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovali o tom čínske štátne médiá bez toho, aby upresnili, o čom sa obaja politici rozprávali.
Prvá cesta za posledných 14 rokov
Čínsky prezident Si Ťin-pching priletel na dvojdňovú návštevu KĽDR. Ide o prvú cestu najvyššieho čínskeho predstaviteľa do tejto krajiny po 14 rokoch. Pre Si Ťin-pchinga je to prvá návšteva Severnej Kórey vo funkcii prezidenta, so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa však stretá už po piatykrát. Si pricestoval spolu so svojou manželkou Pcheng Li-jüan, s ministrom zahraničných vecí Wang I a niekoľkými ďalšími predstaviteľmi vládnucej čínskej komunistickej strany, uviedla čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Čínskeho prezidenta čakala na letisku v Pchjongjangu mohutná slávnostná uvítacia ceremónia, keď ho podľa čínskej tlačovej agentúry Sinchua zdravilo približne 10.000 ľudí mávajúcich kvetmi. Jeden z transparentov niesol nápis: "Nech žije nezlomné priateľstvo a jednota vytvorená krvou."
Návšteva sa časovo zhoduje so 70. výročím nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Severnou Kóreou, vysvetlila čínska štátna televízna stanica CCTV. Koná sa zároveň v období, keď sa rokovania USA a Severokórejskej ľudovodemokratickej republiky o odstránení jadrových zbraní nachádzajú v slepej uličke. Sinchua v komentári uviedla, že Čína by mohla zohrávať jedinečnú a konštruktívnu úlohu pri dosiahnutí prelomu nedôvery medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi.
Summit vo Vietname nevyšiel
Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kimom vo Vietname sa skončil neúspechom, pretože USA odmietli požiadavku KĽDR o zrušenie rozsiahlych sankcií OSN výmenou za to, že Severná Kórea znefunkční svoj hlavný jadrový komplex. To je však iba čiastočný krok v procese odzbrojenia. Od stroskotania summitu neboli oznámené žiadne dôležité kontakty medzi USA a KĽDR.
Si Ťin-pching sa od nástupu do prezidentského úradu v roku 2012 stretol s Kimom štyrikrát v Číne. Stretnutia sa konali vždy okolo termínov Kimových summitov s Trumpom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, čo zdôrazňovalo úlohu Pekingu ako kľúčového hráča v patovej situácii v jadrovom odzbrojení.