Pellegrini je pripravený pomôcť s komármi a riešiť kalamitu

19.6.2019 13:02

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je pripravený pomôcť obciam na Záhorí postihnutých kalamitným výskytom komárov. Premiér o tom uistil po stredajšom rokovaní vlády. Pellegrini priznal, že sa na neho obrátili viacerí starostovia obcí z okresu Malaciek.

Pellegrini je pripravený pomôcť s komármi a riešiť kalamitu
Foto: SITA/AP

Otázne chemické postreky

"Sme ochotní pomôcť," tlmočil za Úrad vlády SR, pričom sa odmietol púšťať sa do hodnotenia vhodnosti chemických postrekov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave potvrdil na základe svojho orientačného monitoringu, že v povodí Moravy v okrese Malacky i niektorých častiach hlavného mesta dosahuje výskyt komárov vysoký až kalamitný charakter. Dotknuté obce i mestské časti sa môžu rozhodnúť, či využijú dezinsekčný zásah.

Viacerí starostovia potvrdili, že postreky chcú realizovať. „V súčasnosti je stav s komármi ešte horší ako v čase monitoringu hygienikov," povedal napríklad starosta Vysokej pri Morave Dušan Dvoran. Postreky určite zrealizuje aj Záhorská Ves, v okolí obce Zohor, v mieste vytvárania stojatých vôd, chce postrek aplikovať aj starosta Zohoru Martin Zálesňák.

Problém či absurdná hystéria?

Samosprávy o probléme informovali na začiatku minulého týždňa. Kritizovali Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý podľa nich včas neaplikoval biologický prípravok ničiaci larvy komárov. Predseda BSK Juraj Droba v tejto súvislosti zvolal krízový štáb, zároveň požiadal obce, aby sa obrátili so žiadosťou o monitoring na RÚVZ v Bratislave. Hovorkyňa kraja Lucia Forman pripomenula, že kraj intenzívne monitoruje potenciálne liahniská komárov v teréne a začal aplikovať biologickú látku BTi, aby sa tak zabránilo ďalšej vlne liahnutia komárov.

Splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie a tiež poslanec BSK Andrej Kovarik označil minulý týždeň podnety na premnožené komáre za absurdnú hystériu. Podľa neho ide o bežnú situáciu, ktorá nastáva po povodniach. Pred žiadosťami o chemické postreky, ktoré majú i negatívne účinky, vyzval zamyslieť sa skôr sa nad individuálnymi možnosťami ochrany, používaním repelentov alebo sieťok na okná.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok