Irán naznačil ochotu rokovať s USA. Žiada však úctu, nie rozkazy
Iránsky prezident Hasan Rúhání naznačil, že Irán by mohol byť ochotný rokovať so Spojenými štátmi, ak by Washington dodržiaval medzinárodné pravidlá.
Pozastavili plnenie záväzkov
"Sme za logiku a rokovanie, ak (druhá strana) zasadne za rokovací stôl s úctou a bude dodržiavať medzinárodné pravidlá, nie keď vydá rozkaz rokovať," uviedol podľa polooficiálnej tlačovej agentúry Fars iránsky prezident. Teherán opakovane označil rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od jadrovej dohody z roku 2015 za porušenie medzinárodných pravidiel. Zároveň tiež odmietol americké sankcie ako prostriedok, ktorého cieľom je donútiť islamskú republiku, aby s Washingtonom vstúpila do rokovaní o novej dohode.
Irán 8. mája oznámil pozastavenie plnenia svojej časti záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody uzavretej s USA, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ. Irán sa ňou zaviazal zastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií.
Irán tiež oznámil, že pozastavenie plnenia jadrovej dohody z jeho strany v praxi znamená, že si bude ponechávať prebytok obohateného uránu a nebude ho predávať, k čomu ho dohoda zaväzovala. Zároveň bude pokračovať v obohacovaní uránu na vyššiu úroveň, ak sa do 60 dní nedohodnú nové podmienky jadrovej dohody.
Obnovili jednostranné sankcie
Irán sa pre tento krok rozhodol rok po tom, ako od dohody — napriek nesúhlasu spojencov — odstúpili Spojené štáty. Tie zároveň obnovili jednostranné sankcie, ktoré boli zrušené výmenou za to, že Teherán obmedzí svoj jadrový program.
Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá. USA vyslali do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52.
Napäte rastie
Japonský premiér Šinzó Abe sa tento mesiac stretne s najvyšším iránskym vodcom ajatolláhom Alím Chameneím, pričom Tokio dúfa, že sa mu podarí robiť sprostredkovateľa medzi Teheránom a Washingtonom. Píše o tom japonský denník Mainiči šimbun.
V súčasnom období, keď rastie napätie medzi Iránom a kľúčovým spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe údajne ponúkol, že bude robiť medzi oboma krajinami sprostredkovateľa a zvažuje štátnu návštevu Iránu, píšu japonské noviny. Plánovaná schôdzka predsedu japonskej vlády s vplyvným iránskym predstaviteľom Chameneím bude - ak sa uskutoční - doposiaľ vôbec prvým stretnutím japonského premiéra a najvyššieho predstaviteľa Iránu podobného charakteru, zdôrazňujú noviny Mainiči šimbun.
Americký prezident Donald Trump minulý mesiac na oficiálnej návšteve Tokia vyhlásil, že on sám zostáva rokovaniam s Teheránom otvorený, čo znamená, že Abeho sprostredkovateľskému plánu dá pravdepodobne zelenú, analyzuje japonský denník. Šinzó Abe sa počas návštevy Iránu v dňoch 12.-14. júna ešte pred Chameneím stretne aj s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, dodáva Mainiči šimbun s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.