Zistili, kam sa podela izraelská sonda, ktorá mala pristáť na Mesiaci
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír zrejme identifikoval miesto, kam dopadla izraelská sonda Berešit, ktorá mala v apríli pristáť na povrchu Mesiaca.
Sonda mala problémy
Berešit bola prvou izraelskou sondou, ktorá sa 11. apríla pokúsila o mäkké pristátie na Mesiaci. Manéver sa však nevydaril v dôsledku technických problémov. Pozemné riadiace stredisko stratilo kontakt s týmto robotickým zariadením krátko predtým, ako malo dosadnúť na mesačný povrch. Sonde sa zrejme v kľúčovej fáze pristátia vypol hlavný motor, takže nedokázala dostatočne znížiť svoju rýchlosť.
Predpokladané miesto dopadu pristávacieho modulu Berešitu identifikovala sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter. Na snímkach z kamier LRO z výšky 90 kilometrov je viditeľné ako tmavá škvrna, ktorá je v skutočnosti široká asi desať metrov. Jej bezprostredné okolie je zrejme v dôsledku zvírenia prachových častíc svetlejšie než okolitý terén.
Pokúsia sa o reparát
Na záberoch, zhotovených 22. apríla, vidno v mesačnom prachu aj biely pás, ktorý podľa expertov NASA zodpovedá trajektórii a uhlu dopadu Berešitu. Na fotografiách z vlaňajšieho decembra sa skúmané miesto nijako nelíšilo od okolitého terénu.
Len niekoľko dní po zrútení sondy bola ohlásená misia Berešit-2, ktorá sa opäť pokúsi o "reparát". Ak by jej sa to podarilo, židovský štát by sa po bývalom Sovietskom zväze, USA a Číne stal štvrtou krajinou, ktorej lunárny modul pristál na jedinej prirodzenej družici Zeme. Projekt Berešit je výsledkom spolupráce neziskovej organizácie SpaceIL a štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries.