Počet obetí sa zvýšil, na Srí Lanke si ich uctili minútami ticha
Počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali bombové útoky na Srí Lanke, stúpol už na viac než 320. Zranených naďalej zostáva približne 500 ľudí. Obyvatelia si obete uctili troma minútami ticha.
Vyhlásili výnimočný stav
Tri minúty ticha začali plynúť o 08.30 h miestneho času (05.00 h SELČ) - v čase, keď vypukol prvý zo série nedeľňajších útokov. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a ľudia na znak úcty sklonili hlavy. Prezident Maithrípála Siriséna ešte vyhlásil utorok za deň štátneho smútku.
Polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb. Medzi nimi má byť aj vodič dodávky, ktorú údajne použili samovražední bomboví útočníci a tiež majiteľ domu, v ktorom viacerí z útočníkov bývali. Na Srí Lanke zároveň začal od polnoci platiť výnimočný stav. Vláda ho zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky. Polícii a zložkám ozbrojených síl - armáde, námorníctvu a letectvu - má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť. Umožňuje im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.
Výbuchy v hoteloch a kostoloch
Nedeľné výbuchy sa na Srí Lanke odohrali v troch luxusných hoteloch a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti. Medzi obeťami na životoch je podľa srílanských úradov aj prinajmenšom 30 cudzincov.
Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národný Tavhíd Džamát. Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.
Po útokoch vyšlo najavo, že srílanské policajné zložky dostali od nemenovanej tajnej služby v zahraničí pred desiatimi dňami varovanie, že sunnitské hnutie NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe. Srílanské vedenie sa po týchto správach dostalo pod ostrú kritiku. Tamojšia vláda v reakcii uviedla, že o zmienenom varovaní nevedel premiér Ranil Vikramasinghe a ani žiaden z ministrov.