Zakladateľ WikiLeaks čelí väzeniu, obvinili ho aj zo sprisahania

11.4.2019 18:55

Londýnsky súd uznal zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea za vinného z porušenia podmienok prepustenia na kauciu a nariadil jeho väzbu až do oznámenia trestu. Assange čelí 12 mesiacom väzenia. V máji sa zúčastní iného pojednávania, ktoré sa týka americkej žiadosti o jeho vydanie v prípade sprisahania s Chelseou Manningovou za účelom získania tajných informácií z vládneho počítača.

Mal pomôcť Manningovej

Podľa sudcu Michaela Snowa by USA mali predložiť dokumenty týkajúce sa vydania Assangea do 12. júna. USA obviňujú Assangea z pomoci Manningovej, bývalej analytičke americkej armády, ktorá projektu WikiLeaks poskytla utajované materiály. Mal jej pomôcť pri prelomení hesla, takže Manningová mohla následne preniknúť do počítačov ministerstva obrany. Zakladateľovi WikiLeaks za to hrozí až päť rokov väzenia.

Assange sa na Westministerskom magistrátnom súde v Londýne vyhlásil za nevinného v prípade obvinenia, že nešiel do väzby, ktorú si vyžadoval príkaz na vydanie do Švédska. Keď žiadal o azyl na ekvádorskom veľvyslanectve v roku 2012, čelil obvineniam zo sexuálneho útoku vo Švédsku. Vyšetrovanie týchto obvinení neskôr zastavili, ale obvinenie, že porušil podmienky prepustenia na kauciu, ostalo v platnosti.

Polícia uviedla, že zakladateľa WikiLeaks zatkla po tom, ako ju na veľvyslanectvo "pozvali", keďže mu ekvádorská vláda zrušila azyl. Ekvádorský minister zahraničných vecí José Valencia podľa oznámil, že vláda prezidenta Lenína Morena zrušila Assangeovi aj ekvádorské občianstvo, ktoré dostal v roku 2017. Odňali mu ho "v dôsledku rôznych nezrovnalostí objavených v jeho dokumentoch", dodal Valencia.

Mayová zatknutie uvítala

Britská premiérka Theresa Mayová zatknutie zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea uvítala a poďakovala sa Ekvádoru za spoluprácu. "V Spojenom kráľovstve nie je nikto nad zákonom," povedala poslancom v Dolnej snemovni parlamentu a poďakovala aj britskej polícii za preukázanie "veľkej profesionality".

Námestník britského ministra zahraničia Alan Duncan pre televíziu Sky News uviedol, že Británia nevydá Assangea do USA, ak by tam hrozil trest smrti. Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012, aby predišiel vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak 47-ročný zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by ho mohli vydať na stíhanie do USA. Organizácia WikiLeaks rozhnevala Washington zverejnením tisícok tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali kritické hodnotenia svetových lídrov.

Hrafnsson: Čierny deň pre žurnalistiku

Šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson označil zadržanie zakladateľa tejto organizácie Juliana Assangea na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne za čierny deň pre žurnalistiku. "Toto je čierny deň pre žurnalistiku... Nesmieme dopustiť aby to pokračovalo. Treba tomu zabrániť," povedal na brífingu v Londýne Hrafnsson, ktorý zároveň vyzval Britániu, aby nevydávala do Spojených štátov novinárov za ich "publikačnú činnosť".

"Tomu sa hovorí sprisahanie, je to sprisahanie s cieľom spútať žurnalistiku. To sa musí skončiť. Vyzývame všetkých, aby podporili Juliana Assangea v jeho boji proti vydaniu (do USA)," dodal Hrafnsson. Assangeova právnička Jennifer Robinsonová uviedla, že obavy, že jej klient bude zadržaný, sa naplnili. Zatknutím Assangea sa podľa nej vytvoril nebezpečný precedens, keď môžu byť novinári stíhaní za zverejňovanie pravdivých informácií.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok