Slávny americký hrdina bol žena alebo intersexuál, zistili vedci
Hrdina boja za nezávislosť Spojených štátov amerických Casimir Pulaski bol v skutočnosti ženou alebo intersexuálom, teda jedincom, ktorý anatomicky vykazuje znaky oboch pohlaví. Vyplýva to zo štúdie amerických vedcov, ktorí skúmali ostatky varšavského rodáka, ktorý podľahol zraneniam z bitky v roku 1779.
Odvážny bojovník
Casimir Pulaski, ktorý sa narodil v roku 1745 do poľskej šľachtickej rodiny ako Kazimierz Michal Wladyslaw Wiktor Pulaski, bojoval v Poľsko-litevskej únii proti rastúcemu vplyvu Ruska. Po vojenskej porážke protiruských síl odišiel do exilu vo Francúzsku, kde sa zoznámil s Benjaminom Franklinom, ktorý ho získal pre boj amerických kolónií za nezávislosť od Británie.
Pulaski je dnes považovaný za hrdinu v Poľsku aj v Spojených štátoch, kde v roku 1777 údajne zachránil život neskoršiemu prvému prezidentovi Georgeovi Washingtonovi, keď našiel únikovú cestu z britského obkľúčenia. Zomrel v roku 1779 vo veku 34 rokov po tom, ako sa zranil pri obliehaní mesta Savannah.
Jednoznačne ženské rysy
Ostatky generála Pulaského boli viac ako dvesto rokov uložené v kovovej schránke pod pomníkom v Savannah v štáte Georgia. Pred dvadsiatimi rokmi vedci schránku otvorili a kosti preskúmali. Na prekvapenie antropológov však išlo o kosti s jednoznačne ženskými rysmi. "Tá kostra je taká ženská, ako len môže byť," popísal výsledok svojho skúmania forenzný antropológ z Arizonskej štátnej univerzity Charles Merbs.
Zaskočení vedci sa následne pokúšali preukázať, že kosti skutočne patria hrdinovi vojny za nezávislosť a vylúčiť, že niekto ostatky vymenil za ženské kosti. Opotrebovanie kostí však podľa výskumu zodpovedalo jazde na koni a zraneniam, ktoré mohli byť utŕžené v bitkách. Tím vedcov na čele s Charlesom Merbsom a Karen Burnsovou odobral aj vzorky DNA z ostatkov Pulaského pranetere, vtedajšie metódy však neumožňovali určiť, či sú príbuzní. Svoju domienku, že bol poľský šľachtic v skutočnosti ženou alebo intersexuálom, museli vedci označiť za hypotézu.
Zrejme nič netušil
Nedávno sa však k výzve Merbsa a Burnsovej vrátil iný tím vedcov, ktorý na základe lepšieho testu DNA zistil, že porovnanie vzoriek z kostí zo schránky pod pomníkom v Savannah a ostatkov Pulaského pranetere dokazuje, že išlo o príbuzných.
Hrdina bojov za nezávislosť, po ktorom v USA pomenovali niekoľko miest, bol teda podľa vedcov geneticky ženou alebo intersexuálom. To znamená, že bol jedincom, ktorý sa narodil s odlišnými vnútornými či vonkajšími pohlavnými znakmi ako sú typické pre muža alebo ženu. Podľa Organizácie spojených národov sa pritom ako intersexuáli rodí 1,7 percenta populácie.
Podľa antropológa Merbsa však nie je pravdepodobné, že si generál Pulaski, ktorého vychovávali ako muža, niekedy myslel, že je ženou. Mohol si myslieť nanajvýš to, že s jeho telom niečo nie je tak úplne v poriadku. "V tých časoch o tom proste ešte nevedeli," povedal Merbs o intersexualite, o ktorej sa v lekárskych záznamoch začína prvýkrát písať až v 19. storočí.