Zmenia sa známe čísla? Výprava má premerať najvyšší vrch sveta
Nepálska vláda vyslala na najvyšší vrch sveta Mount Everest štvorčlennú výpravu, ktorej úlohou bude nanovo zamerať polohu jeho vrcholu vrátane nadmorskej výšky. Štátny znalec a traja šerpovia vyrazili z hlavného mesta Káthmandu, kde sa s nimi slávnostne rozlúčil nepálsky premiér Khadga Prasád Olí.
Dvaja členovia výpravy majú vystúpiť až na vrchol Mount Everestu a uskutočniť merania pomocou zariadení Globálneho lokalizačného systému. Zvyšní dvaja zatiaľ zostanú v základnom tábore. Ide o prvý prípad, keď najvyšší štít Himalájí premeriava samotný Nepál. Naposledy merania uskutočnili v roku 1954 indické úrady. Vrchol Mount Everestu sa nachádza na hranici medzi Nepálom a Čínou.
Získané údaje budú vyhodnocované a výsledok má byť zverejnený v decembri. Oficiálna nadmorská výška vrcholu Mount Everestu je 8848 metrov. Po silnom zemetrasení v Nepále v roku 2015 však satelitné údaje ukázali, že vrch sa mierne posunul a mohol sa pritom aj zmenšiť.
Na Mount Evereste sa čoskoro začne hlavná horolezecká sezóna, ktorá každý rok trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji. O výstup sa zakaždým pokúšajú stovky horolezcov. Od prvého známeho zdolania vrcholu v roku 1953 naň vystúpilo už vyše 5000 ľudí, niekoľko stoviek ďalších však pri tom zahynulo. Zahraniční horolezci platia za povolenie vstupu poplatok vo výške dosahujúcej v prepočte zhruba 9000 eur.