Kontroverzná ministerka končí, zodpovedala aj za ochranu hraníc
Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová opúšťa administratívu prezidenta Donalda Trumpa. Ten to oznámil na Twitteri, dôvod nečakaného odchodu ministerky však neuviedol. Oficiálne sa zatiaľ nevie ani to, či 46-ročná Nielsenová bola odvolaná alebo odchádza na vlastnú žiadosť.
Ministerstvo dočasne povedie McAleenan
Trump sa Nielsenovej v krátkom príspevku poďakoval za jej prácu a oznámil, že ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť dočasne povedie šéf Amerického úradu pre clá a ochranu hraníc Kevin McAleenan. Pred niekoľkými mesiacmi sa objavili k špekulácie, že Trump je nespokojný s prácou Nielsenovej, ktorej rezort je zodpovedný aj za ochranu hraníc. Prezident jej údajne vyčítal, že situáciu na hraniciach s Mexikom, kde chce vybudovať bariéru proti migrantom, nedokáže zvládnuť.
Práve vybudovanie bariéry patrí medzi najdôležitejšie Trumpove predvolebné sľuby, ktoré sa mu však nedarí splniť. Kongres USA odmieta schváliť ním požadované finančné prostriedky, prezident preto 15. februára vyhlásil na južných hraniciach USA stav núdze, ktorý mu umožňuje získať peniaze z už schválených rozpočtových položiek.
Televízia CBS News s odvolaním sa na zdroje blízke vláde uviedla, že odchod Nielsenovej je súčasťou personálnej reštrukturalizácie ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, ktorej iniciátorom je Trumpov poradca Stephen Miller. Ten je považovaný za zástancu tvrdej línie v imigračnej politike a za jedného z architektov Trumpovej politiky.
Nahradila Johna Kellyho
Nielsenová sa stala ministerkou 6. decembra 2017. Nahradila generála Johna Kellyho, ktorého Trump krátko predtým vymenoval za šéfa kancelárie Bieleho domu. Kelly tento post opustil po nezhodách s prezidentom 2. januára 2019. Kým bol Kelly ministrom, pôsobila Nielsenová ako vedúca jeho kancelárie.
Bývalá ministerka podporovala aj rozdelenie rodín nelegálnych migrantov v rámci Trumpovej kontroverznej politiky "nulovej tolerancie". Rozdelené však boli i rodiny, ktoré na hraniciach legálne požiadali o azyl. Rodičom takto odobrali viac ako 2700 detí. Nielsenová to bránila ako nevyhnutné opatrenie, pretože v zákonoch o prisťahovalectve existujú podľa nej medzery, ktoré môže odstrániť len Kongres. Po masívnej kritike Trump dekrétom uvedenú prax ukončil.
Správny čas uvoľniť miesto
Nielsenová bude vo funkcii do stredy, aby pomohla s riadnym odovzdaním funkcie a zabezpečila, že nebudú ovplyvnené kľúčové úlohy rezortu, napísala v noci na pondelok na Twitteri. Na sociálnej sieti zároveň zverejnila rezignačný list adresovaný prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorom okrem iného uvádza, že napriek reformám, ktoré majú ministerstvo pripraviť na nové časy, prišiel pre ňu ten správny čas "uvoľniť miesto". Ďalej vyjadrila nádej, že jej nástupca bude mať podporu Kongresu a súdov pri zmenách zákonov, ktoré doteraz komplikovali úplné zabezpečenie hraníc.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Trumpovej administratívy uviedla, že o rezignáciu 46-ročnej Nielsenovej požiadal prezident a ona mu vyhovela. Na jej odchod mal tlačiť aj Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton. Opoziční demokrati reagovali na rezignáciu Nielsenovej so znepokojením a obávajú sa ďalšieho pritvrdenia prezidentovej politiky. "Ak ani tie najradikálnejšie hlasy vo vláde nie sú pre prezidenta Trumpa dosť radikálne, potom je jasné, že úplne stratil kontakt s Američanmi," povedal vodca demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer.
Vo štvrtok však Biely dom prekvapivo stiahol nomináciu Ronalda Vitiella, podporovaného Nielsenovou, na funkciu šéfa Imigračného a colného úradu, ktorý podlieha ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť a zodpovedá za zatknutie nelegálnych migrantov. Trump ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol, že do čela tohto úradu chce dosadiť niekoho "tvrdšieho".
Odpoveď na útoky z 11. septembra
Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť bolo zriadené 25. novembra 2002 ako odpoveď na útoky na USA z 11. septembra 2001. Plní úlohy, ktoré v iných krajinách spadajú do kompetencie ministerstva vnútra. Hlavnou úlohou DHS je reagovať na prípadné domáce hrozby. Po zániku Imigračného a naturalizačného úradu v marci 2003 prevzalo DHS všetky povinnosti spojené so strážením hraníc. Celkovo má DHS okolo 240.000 zamestnancov.
Trumpovu administratívu poznačili za viac ako dva roky početné rezignácie alebo odvolania kľúčových osobností. Napríklad stále nie je obsadený dôležitý post ministra, z ktorého vlani v decembri odstúpil James Mattis.