Zahynuli pre rasovú nenávisť. Svetoví lídri reagujú na masaker
Na krvavý útok, ktorý nemá na Novom Zélande obdobu reagujú štátnici z celého sveta. Útok medzi prvými odsúdil slovenský premiér Peter Pellegrini. Zdôraznil, že svet potrebuje porozumenie a ľudskosť, nie takéto ohavné činy a nenávisť. Masaker odsúdil aj prezident Andrej Kiska a označil ho za zbabelý zločin. Vyjadril sústrasť rodinám obetí a dodal, že Slovensko stojí na strane obyvateľov Nového Zélandu.
Pellegrini: Ohavný a nepochopiteľný čin
Slovenský premiér Peter Pellegrini odsúdil útok na ľudí v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Zdôrazňuje, že svet potrebuje porozumenie a ľudskosť, nie takéto ohavné činy a nenávisť. "Terorizmus a vraždenie ľudí v priamom prenose je treba odsúdiť v akomkoľvek prípade ako ohavný a nepochopiteľný čin," vyhlásil. Je mu ľúto obetí týchto skutkov, popierajúcich základné atribúty ľudskosti. "Takéto ohavné činy iba prehlbujú nenávisť vo svete, pričom tento svet oveľa viac potrebuje porozumenie a normálnu ľudskosť," doplnil.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila žiaľ v súvislosti s obyvateľmi Nového Zélandu, ktorých "napadli a zavraždili z rasovej nenávisti". "Proti takýmto činom terorizmu stojíme bok po boku," povedala Merkelová, ktorej slová citoval na Twitteri hovorca Steffen Seibert. Obete podľa nej neurobili nič, iba sa "pokojne modlili vo svojej mešite".
Ako "brutálny zločin", ktorý sa dotýka všetkých ľudí všetkých náboženstiev celosvetovo, odsúdil útok na Novom Zélande šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas.
Kráľovnú Alžbetu II. útok hlboko zarmútil
Buckinghamský palác zverejnil podľa stanice BBC reakciu britskej kráľovnej Alžbety II., ktorú útok v mešitách "hlboko zarmútil": "Desivé udalosti v Christchurchi ma hlboko zarmútili. Princ Philip a ja vyjadrujeme sústrasť rodinám a priateľom tých, ktorí prišli o život." Britská kráľovná taktiež ocenila prácu "záchranných služieb a dobrovoľníkov, ktorí poskytujú podporu tým, ktorí boli zranení". "V tomto tragickom čase sú moje myšlienky a modlitby so všetkými Novozélanďanmi," dodala Alžbeta II.
Nórska premiérka Erna Solbergová po útoku v Christchurchi vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby bojovalo proti všetkým formám extrémizmu. Tento čin podľa nej obnovil "bolestivú spomienku" na masaker v Nórsku, pri ktorom pravicový extrémista Anders Breivik v roku 2011 zastrelil 77 prevažne mladých ľudí.
"Pripomína to bolestné spomienky na našu vlastnú skúsenosť s 22. júlom, najťažším momentom v povojnovom období v Nórsku," povedala Solbergová pre nórsku televíziu TV2. Toto je podľa nej dôkazom, že "extrémizmus sa stále rozvíja na mnohých miestach," povedala. "Je to tiež varovný signál, že boj proti extrémizmu vo všetkých jeho formách musí byť pre všetkých na poprednom mieste," dodala Solbergová.
Španielsky premiér Pedro Sánchez tvítoval, že ho tieto "strašné útoky", pri ktorých zomreli desiatky veriacich počas piatkových modlitieb, šokovali. Sánchez tvítom vyjadril sústrasť obetiam, ich rodinám a novozélandskej vláde.