Údajnú vrahyňu Kimovho brata prepustili. Obžalobu náhle stiahli
Malajzijský súd prepustil na slobodu Indonézanku obžalovanú z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una po tom, ako prokuratúra obžalobu voči nej nečakane stiahla.
Prokuratúra dôvod neuviedla
Sudca Azmin Ariffin oznámil, že 26-ročnú Siti Aisyahovú prepustil na slobodu po tom, ako prokuratúra náhle uviedla, že dostala pokyn obžalobu z vraždy Kim čong-nama voči nej stiahnuť. Dôvod však neuviedla. Sudca dodal, že žiadosť obhajcu oslobodiť ju spod všetkých obvinení ale zamietol.
"Som šťastná. Nevedela som, že sa to stane. Nečakala som to," povedala Aisyahová na margo svojho prepustenia. Pred budovou súdu na mladú ženu čakalo auto, ktoré ju odviezlo na indonézske veľvyslanectvo. Aisyahovú bola obžalovaná spolu s Vietnamkou Doan Thi Huong z toho, že Severokórejčanovi potreli tvár nervovoparalytickou látkou VX. Incident sa odohral 13. februára 2017 na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur.
Vytrvalé lobovanie vlády
Indonézska vláda uviedla, že za prepustením jej občianky obžalovanej z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una je vytrvalé lobovanie na vysokej úrovni. Indonézske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku podľa agentúry DPA uviedlo, že 26-ročná Siti Aisyahová "bola podvedená a vôbec si neuvedomila, že bola zmanipulovaná severokórejskou tajnou službou". Ministerstvo ďalej uviedlo, že Aisyahová bola presvedčená, že bola súčasťou televíznej reality šou a nikdy nemala v úmysle Kim čong-nama zavraždiť.
Podľa ministerstva malajzijský generálny prokurátor využil svoju právomoc v súlade s tamojším trestným poriadkom, aby v trestnom stíhaní nepokračoval. Rezort diplomacie dodal, o Aisyahovej bezútešnej situácii sa hovorilo "počas každého bilaterálneho indonézsko-malajzijského stretnutia, na úrovni prezidenta, viceprezidenta aj na pravidelných stretnutiach ministra zahraničných vecí i ďalších ministrov s ich malajzijskými partnermi".
Obvinenia odmietali
Obe ženy obvinenie odmietali. Tvrdili, že boli presvedčené, že ide o žart pre skrytú kameru. Podľa ich výpovedí boli podvedené severokórejskými tajnými agentmi. Južná Kórea krátko po útoku obvinila Severnú Kóreu, že atentát nariadila, čo však Pchjongjang poprel.
Kim Čong-nam bol nevlastným bratom súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una a najstarším synom ich spoločného otca, bývalého lídra Kim Čong-ila. Dlhé roky žil v dobrovoľnom exile v Macau a vyjadroval sa pomerne kriticky na adresu severokórejského režimu i samotného Kim Čong-una.