Ústredie práce ukázalo nové čísla, nezamestnanosť stúpla

20.2.2019 14:55

Ľudí bez práce začiatkom roka pribudlo. Nezamestnanosť je ale aj napriek rastu blízko rekordných miním. Problémom firiem však stále zostáva nedostatok pracovnej sily, a situácia sa komplikuje aj v automobilovom priemysle.

Najmenej miest bolo v Banskobystrickom kraji

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu januára 144.230 osôb. "Medzimesačne stav vzrástol o 6032 osôb, medziročne sa znížil o 18.845, čo je o 11,56 % osôb menej," vyčíslil generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič. Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v prvom mesiaci tohto roka 6,42 %. "Medzimesačne stúpla o 0,23 p. b., medziročne sa znížila o 0,70 p. b.," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol začiatkom tohto roka 176.176 osôb. Medzimesačne vzrástol o 6374 osôb. "Medziročne sa stav znížil o 21.92 osôb, čo je o 10,69 % menej," doplnil šéf ÚPSVR. V januári 2019 bol medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom kraji.

Ku koncu januára bolo na úradoch práce voľných 80.596 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 7066. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Ministra práce štatistiky neprekvapili

Januárové štatistiky nie sú podľa ministra práce Jána Richtera prekvapujúce. "Mesiac január nebýva mesiacom, kedy rapídne klesá nezamestnanosť, firmy ani nenaberajú nových pracovníkov. Čísla preto nie sú prekvapujúce," zhodnotil Richter s tým, že ak sa tohtoročná miera nezamestnanosti priblíži 4,5 %, tak to bude dobrá správa pre Slovensko. V januári tohto roka sa vytvorilo aj menej nových pracovných miest. "Najviac uchádzačov o zamestnanie pribudlo na východe republiky, ale aj v Bratislave, Žiline či Bardejove," doplnil Richter s tým, že v januári sa ani nevracalo zo zahraničia domov viac Slovákov.

Z hľadiska štruktúry uchádzačov o zamestnanie sa na úrady práce začiatkom roka hlásili najmä ľudia, ktorí naposledy vykonávali pomocné práce, ďalej ľudia pracujúci v službách, v obchode, operátori a montéri strojov a zariadení, za nimi nasledovali remeselníci a ľudia pracujúci naposledy v administratíve.

Znížil sa aj počet pracujúcich cudzincov na Slovensku, ktorých celkovo v krajine pracovalo 68.887. "Z krajín EÚ sme zaznamenali pokles o 117 osôb, z tretích krajín klesol počet pracovníkov o 831 a 719 pribudlo na základe slovenských povolení," dodal Richter. Na Slovensku stále pracujú najmä Srbi, Ukrajinci a Vietnamci.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok