Lavrov sa stretol s Lajčákom a sťažoval sa na mediálnu blokádu
Rozhodnutie Facebooku zablokovať účty televíznej stanice RT je ďalším príkladom nátlaku na ruské médiá. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rokovaniach so svojím slovenským kolegom a úradujúcim predsedom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Miroslavom Lajčákom v Moskve.
Lavrov: Je to príklad nátlaku na naše médiá
"Myslím si, že nie je žiadna pochybnosť o tom, že je to ďalší príklad nátlaku na ruské médiá a slobodu prejavu. Je to poľutovaniahodné," povedal šéf ruskej diplomacie. S Lajčákom prediskutoval túto záležitosť a upriamil na to jeho pozornosť. Spomenul aj iné príklady, keď RT a Sputnik boli vystavené "nezakrývanej diskriminácii". Vo Francúzsku im podľa jeho slov bránia v účasti na mnohých oficiálnych podujatiach.
V súvislosti s tým, či dôjde k prijatiu odvetných opatrení, Lavrov uviedol, že je odporcom krokov v štýle oko za oko v oblasti obmedzovania činnosti médií. "Fakt, že to stále nerobíme, dokazuje našu zdržanlivosť aj silu, sme otvorenou spoločnosťou," povedal.
Agresívne pokrývanie udalostí
Uviedol, že v Rusku pracujú ukrajinskí žurnalisti, ktorí podľa neho "dosť agresívne" pokrývajú udalosti v krajine, rovnako tak rusko-ukrajinské vzťahy a ruské vzťahy so Západom. Poznamenal, že príslušné organizácie vrátane OBSE sú povinné garantovať slobodu pre novinárov a pre ich profesionálnu aktivitu, ako aj prístup k informáciám.
Lavrov pripomenul, že Rusko adresovalo viacero žiadostí predstaviteľovi OBSE pre slobodu médií Harlemovi Désirovi, ktorý už na ne začal odpovedať. "Dúfam, že bude nasledovať aj reakcia na ostatné, a nie formou písomných odpovedí, ale vo forme konkrétnych krokov, ktoré môže a mal by prijať voči tým krajinám, kde je sloboda médií porušovaná," dodal.
Hovorili aj o riešení konfliktov
Lajčák s Lavrovom rokovali aj o snahe slovenského predsedníctva v OBSE posilniť úlohu organizácie pri riešení konflitkov. Prioritnú pozornosť venovali situácii na východe a juhovýchode Ukrajiny, ako aj možnostiam zlepšenia životných podmienok obyvateľov v oblastiach konfliktu. Lajčák hovoril o výsledkoch svojej januárovej cesty do Kyjeva a na východ Ukrajiny, pričom s Lavrovom diskutoval aj o tom, ako pomôcť zlepšeniu humanitárnej situácie v krízových oblastiach nachádzajúcich sa pri línii kontaktu.
V nadväznosti na nedávne návštevy šéfa slovenskej diplomacie v Moldavsku a v Gruzínsku ministri prerokovali aj možnosti pokroku v riešení pretrvávajúcich konfliktov na ich území, ako aj ďalších konfliktov v regióne účastníckych krajín OBSE. Ministri sa tiež venovali budúcnosti financovania tejto organizácie.
Témou rokovania boli rovnako možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce a aj aktuálny vývoj na svetovej politickej scéne, najmä v kontexte bezpečnostnej situácie vo svete. Osobitnú časť rokovaní tvorili témy, ktorými sa primárne zaoberá Organizácia Spojených národov, pričom sa obaja zhodli na potrebe posilnenia úlohy multilateralizmu v medzinárodných vzťahoch. Šéf slovenskej diplomacie sa v Moskve stretol aj s prezidentom a predsedom predstavenstva Sberbank Germanom Grefom.