Vláda prijme zásadný dokument, bude riešiť komasáciu pôdy
Stretnutie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv za účasti premiéra Petra Pellegriniho prinieslo dohodu zúčastnených na tom, že vláda prijme zásadný dokument, ktorý bude riešiť komasáciu pôdy (sceľovanie pozemkov).
Mal by platiť aj pre budúce garnitúry
Slovenský agrorezort si na jeho prípravu vyčlenil približne dva mesiace a dokumentom by sa mali riadiť aj budúce slovenské vlády. Konštatoval to vo svojom vyhlásení po stretnutí premiér Peter Pellegrini.
"Máme veľmi veľkú rozdrobenosť pôdy. Preto budem rád, ak začneme čo najskôr vážnu diskusiu o tom, ako má vyzerať dedičské konanie na Slovensku. Vláda SR prijme zásadný dokument, ktorý sa bude týkať komasácie pôdy. Ide o tisícky katastrálnych území s potrebou enormného množstva peňazí, no je to niečo, čo vláda musí prijať a robiť. Nemá to žiadny súvis s politikou. Bez ohľadu na ďalšie vlády SR budú musieť politici tento dokument akceptovať, pretože je to záležitosť na 20 až 25 rokov. Ministerka Matečná má moju plnú podporu pri tomto dokumente," uviedol premiér Peter Pellegrini.
Ministerstvo poľnohospodárstva si dalo na prípravu dokumentu približne dva mesiace. "Dedičské problémy, ktoré sa tiahnu na Slovensku už 25 rokov, nevyriešime behom týždňa, mesiaca a ani rokov. No čím skôr prijmeme tento dokument, tým skôr môže celá situácia v slovenskom agrosektore s pôdou rýchlejšie napredovať," pokračoval Pellegrini.
Dlhý zoznam zmien
Ministerka pôdohospodárstva SR spravila na stretnutí premiérovi podľa jeho slov krátky prehľad, čo všetko sa zmenilo v agropotravinárstve SR za posledné obdobie. "Je to dlhý zoznam, ktorý odstraňuje aj pochybenia z minulosti. Situácia v agrorezorte tak môže napredovať. Neznesiem však, aby sa povrávalo, že farmári na Slovensku sú utláčaní a prenasledovaní a nedovolím, aby niekto celý agrosektor SR zaťahoval do politického boja, a nie do odbornej diskusie. Prijali sme za posledné obdobie veľa opatrení a máme pred sebou ďalšie výzvy. Do roku 2030 chceme odmeňovať agrodotáciami len tých, ktorí niečo reálne robia a nie tých, ktorí len kosia a mulčujú trávu. Cením si všetkých poctivých farmárov a ostatných, ktorí majú nejaké problémy, žiadam, aby ich riešili s nami za rokovacím stolom a nedali sa zatiahnuť do politických bojov," povedal Pellegrini.
Premiéra na stretnutí zarazil fakt, že čím sa na Slovensku zvyšuje počet žiadateľov o agrodotácie, tým sa zhoršuje poľnohospodárska bilancia SR. "Je to slovenský paradox. Nie je to správny trend. Ak hovoríme o chybovosti, z celkového počtu 19 000 žiadateľov sa pochybenia objavujú pri zhruba 100 prípadoch. Menšiu chybovosť má v Európskej únii už len Estónsko. Slovensko je v tomto smere druhé najlepšie. Farmári, ktorí kosia len trávu, musia dostávať menej ako ľudia, čo niečo produkujú," dodal Pellegrini.
Stretnutia s premiérom Petrom Pellegrinim a ministerkou pôdohospodárstva SR Gabrielou Matečnou sa v budove ministerstva poľnohospodárstva SR zúčastnili prostredníctvom zastúpenia RPPS zástupcovia až 95 % obhospodarovateľov pôdy a 75 % výrobcov potravín.