Bývalý šéf polície odmieta, že by dal lustrovať novinára Kuciaka
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odmieta, že by dal príkaz na lustrovanie novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády. O tom, či má zostať poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej, polemizovať nechcel.
Vec musia prešetriť
"Pokiaľ sa nepotvrdia zverejnené informácie, je na ministerke, ktorá si musí riešiť, kto je v jej okolí, kto jej radí a v akej oblasti. Samozrejme, ak by sa potvrdilo, že akákoľvek osoba je nejakým spôsobom zapletená do takýchto aktivít, ktoré by mali byť v rozpore so zákonom, tak potom ministerka musí prijať nejaké personálne otázky. Ja dnes nechcem odkazovať pani ministerke ani bývalému prezidentovi, kde má a nemá byť," povedal Pellegrini. Podľa svojich slov sa na utorkovom stretnutí so Sakovou tejto témy nedotýkali, ani k nej nevidel žiadne dokumenty.
Ak sa objavia dôkazy, premiér avizoval, že povie rýchlo a jasne, čo si myslí. Pellegrini tvrdí, že informácie o údajnom Gašparovom príkaze má len z médií. "Mám len sprostredkovanú informáciu, kde konkrétny policajt oznámil, že svoj úkon vo vzťahu k lustrovaniu dotyčnej osoby vykonal na základe pokynu vtedajšieho policajného prezidenta. Na druhej strane, mám zase informáciu, že bývalý policajný prezident to poprel, že nikdy taký príkaz nedal. Preto nemôžete teraz odo mňa čakať, že mám vyniesť súd," skonštatoval Pellegrini.
Vec musia podľa neho prešetriť vyšetrovateľ a prokurátor, ktorí si môžu dotyčných predvolať a dokázať, kto má pravdu. Zdôraznil, že vyšetrovatelia majú voľné ruky a môžu vypočuť, koho potrebujú. "Ja dnes nemám v ruke žiaden dôkaz, len tvrdenie proti tvrdeniu," doplnil. Pokiaľ by sa ukázala informácia ako pravdivá, treba podľa premiéra na ňu rázne reagovať, ako však poznamenal, zatiaľ ide o hypotetické veci. "Nemôžem 'krágľovať' ľudí na základe novinového článku," uzavrel.
SaS žiada informovanie verejnosti
Opozičný poslanec Národnej rady SR Gábor Grendel považuje Gašparovo zotrvanie vo funkcii za nepredstaviteľné. Grendel sa chce na Gašpara pýtať aj Sakovej, avizoval, že svoje otázky jej poslanci môžu položiť už tento týždeň. Liberáli zo SaS v tejto súvislosti žiadajú informovanie verejnosti o tom, čo sa stalo s informáciami. "Žiadame vyšetrovateľa a dozorového prokurátora vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aby v zmysle Trestného poriadku informovali verejnosť o tom, akej povahy boli informácie, ktoré mal Pavol Vorobjov získavať z policajnej databázy o Jánovi Kuciakovi v prospech vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara."
Na výzvu reagoval Úrad špeciálnej prokuratúry tým, že nebolo skončené prípravné konanie, a preto sa vyjadrovať nebude. "V predmetnej trestnej veci naďalej prebieha vyšetrovanie. Prípravné konanie doposiaľ nebolo skončené, z tohto dôvodu sa nebudeme bližšie vyjadrovať," uviedol prokurátor ÚŠP.
Saková počká na výsledky
Ministerka vnútra Denisa Saková dá v najbližších hodinách vedieť, či bývalý policajný prezident Tibor Gašpar ostane jej poradcom, alebo nie. O tom, že Gašpar mal nechať cez podriadeného lustrovať Kuciaka, špekulovať nechcela. Saková zdôrazňuje, že informácie má len z médií. "Ja nie som orgán činný v trestnom konaní. Počkám si na výsledky vyšetrovania, potom sa k tomu vyjadrím," dodala.
Minister spravodlivosti Gábor Gál po rokovaní vlády uviedol, že žiadne informácie k údajnej lustrácii nemá. Dodal, že kompetentné osoby by situáciu mali riešiť. "Toto riešia orgány činné v trestnom konaní, pozícia ministerstva spravodlivosti aj voči súdom je skôr také spravovanie. Vieme koordinovať ich prácu, ale my do ich činnosti zasahovať nemôžeme. Je to závažná informácia, určite by to kompetentní mali skúmať, či sa tak dialo a prečo sa to udialo, a tí, ktorí to nariadili, by mali tieto otázky zodpovedať," vysvetlil.
To, či by mal Gašpar ostať poradcom Sakovej, závisí podľa Gála od toho, čo sa malo lustrovaním sledovať. Je to podľa neho otázka priamo na ministerku vnútra.